Semnal

Spitalul din Rădăuți riscă închiderea din cauza lipsei medicilor



Secția Neonatologie a Spitalului din Rădăuți este prinsă într-un proiect de reabilitare și dotare cu aparatură
Secția Neonatologie a Spitalului din Rădăuți este prinsă într-un proiect de reabilitare și dotare cu aparatură

Spitalul Municipal Rădăuți, al doilea din județ ca populație deservită, dotare și număr de specialități, după Spitalul de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava, se confruntă cu o acută lipsă de medici. Directorul medical al spitalului, fost manager general până în urmă cu câteva zile, dr. Cezar Radu, chiar a avertizat conducerea județului, la întrunirea comitetului de sănătate, că deși instituția pe care o conduce este bine echipată, „mâine, poimâine vom avea un spital bine dotat cu aparatură și nu va avea cine să apese pe butoane”.
Dr. Radu a arătat că deja sunt secții în spital care suferă pentru că nu sunt bine acoperite cu medici.
„Medicii de la Anestezie-Terapie Intensivă sunt în pragul pensionării. Dacă n-am anesteziști, pică spitalul. La Neonatologie e un singur medic care face ce vrea, își face programul cum are chef pentru că știe foarte bine că, dacă nu mai vine, pică secția și asta la un spital care deservește o zonă cu cea mai mare natalitate din județ. Avem aparatură performantă, care ne permite linie de gardă. Asta înseamnă trei medici, eu am unul”, a spus fostul șef al spitalului rădăuțean.
În 2009, natalitatea în primele nouă luni ale anului a fost în zona Rădăuți de 14 la mia de locuitori, superioară procentului pe județ, de 11,1 la mie. În primele nouă luni din 2010, natalitatea în zona Rădăuți a crescut față de perioada similară a anului anterior, la 15,4 la mie, cu 1.783 de copii născuți vii.
Fost director medical până în urmă cu câteva zile, doctorul Doru Iliescu a explicat că secția Neonatologie a Spitalului Municipal, cu 30 de paturi, este prinsă într-un proiect de reabilitare a infrastructurii și dotare cu aparatură și cea mai mare parte a echipamentelor sunt deja instalate și funcționale.
Media de vârstă a doctorilor din SM Rădăuți este de 52-55 de ani
Dr. Viorica Luchian este de 25 de ani medic neonatolog în spital și are ca ajutor doar un medic cu jumătate de normă. Peste trei ani, teoretic ar trebui să mai vină și un rezident.
„Este o secție care necesită supraveghere permanentă și până acum am reușit să ne descurcăm foarte bine. Cel mai bun lucru este că secția funcționează și nu am avut probleme majore”, a afirmat dr. Luchian. La această oră, gărzile se fac în comun cu Pediatria, pentru a se asigura prezența permanentă a unui medic.
Cu fonduri europene, 1,5 milioane de euro, se reabilitează în această perioadă și ambulatoriul de specialitate. Investiția presupune și dotarea cu computer tomograf, mamograf, aparatură pentru ecografie și endoscopie în ambulator, „ca să nu mai țin bolnavul patru zile în spital și să-i dau cartofi și varză pentru o investigație de câteva ore”, după cum a precizat dr. Iliescu.
Toate aceste echipamente vor ajunge într-un spital cu o medie de vârstă a celor circa 50 de medici, de 52-55 de ani. La Terapie Intensivă sunt doar doi medici, amândoi aproape de vârsta pensionării, iar la Boli Infecțioase, secție cu 25 de paturi, lucrează un singur doctor.
„Sunt domenii precum ATI, neonatologia sau medicina de urgență în care oricum numărul de specialiști este mic. La asta se mai adaugă și plecarea medicilor în străinătate și blocarea posturilor în spitale, deci nu este de mirare că nu avem doctori”, a afirmat fostul director medical, care a mai spus că și în cazul puținelor posturi care se deblochează medicii preferă centrele universitare, cu număr mai mare de pacienți și implicit cazuistică mai mare și mai diversificată.
Avertismentul doctorilor lansat la comitetul județean de sănătate a fost luat în calcul de președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur. Acesta a afirmat că, deși „este dureros că pleacă medicii în străinătate, piața funcționează”. „Suntem în economie de piață. Cine se luptă și aduce clienți va merge, cine nu… Unde nu vor fi medici, vor apărea clinici private. Serviciile medicale oferite populației vor fi acoperite”.