Spitalul Municipal Fălticeni trebuie să plătească penalități în valoare de 100 milioane lei către Casa de Asigurări de Sănătate Suceava din cauză că a făcut raportări fictive de bolnavi externați, în avans. Spitalului i s-au decontat banii, însă la un control s-a depistat că o parte din serviciile medicale raportate nu au fost efectuate, fapt pentru care s-a dispus recuperarea sumei aferente acestora.
Directorul general al CAS Suceava, Cristina Iordăchel, a declarat că în urmă cu două luni de zile s-a constatat că unitatea sanitară a raportat un număr mai mare de externări decât cele reale, pentru a obține mai mulți bani. Asta chiar dacă CAS Suceava a avertizat conducerile de spitale din județ încă din luna februarie că raportarea fictivă de bolnavi externați constituie o ilegalitate, și tocmai de aceea spitalul este pasibil de penalizări pentru banii încasați în plus.
În cadrul unei ședințe cu directorii și contabilii șefi de la spitalele din județ, s-a solicitat acestora în mod expres să facă raportări exacte privind internările din prima jumătate a lunii în vederea decontării serviciilor. Directorul general al CAS Suceava a mai spus că spitalului din Fălticeni i s-au acordat fondurile necesare acoperirii salariilor angajaților și prin urmare nu ar trebui să existe probleme în acest sens.





