Euro 2008 - grupa D

Spania merge în sferturi, Grecia eliminată



Spaniolul David Villa pare de neoprit
Spaniolul David Villa pare de neoprit

Echipa națională a Spaniei a învins, sâmbătă, cu scorul de 2-1 (1-1), reprezentativa Suediei, într-un meci disputat pe stadionul Tivoli Neu din Innsbruck, în grupa D de la turneul final al Campionatului European din Austria și Elveția.
Spania a deschis scorul în minutul 15, prin Fernando Torres, care a marcat de la șase metri, după o pasă a lui Silva.
Suedia a restabilit egalitatea în minutul 34, prin Zlatan Ibrahimovici, care a scăpat din marcajul lui Sergio Ramos și a marcat după o pasă a lui Stoor.
Golul victoriei Spaniei a fost înscris de David Villa, în minutul 90+2. Acesta a marcat cu un șut în stânga lui Isaksson, după o pasă primită de la Capdevilla.
Suedezii spun că înfrângerea e „incredibil de amară” Selecționerul Suediei, Lars Lagerback, a calificat înfrângerea drept „incredibil de amară” și a precizat că jucătorii săi au evoluat fantastic, informează AFP.
„Este incredibil de amar. Ar fi trebuit ca noi să obținem o lovitură liberă înainte de golul decisiv. Ne-am luptat fantastic și, în repriza a doua, am fost constrânși doar să ne apărăm. Însă nu ne plângem. S-a văzut că după ieșirea lui Ibrahimovici am pierdut din puterea ofensivă”, a spus Lagerback.
David Villa, 4 goluri în 2 meciuri Atacantul David Villa, autorul golului victoriei Spaniei în meciul cu Suedia, scor 2-1, a declarat, sâmbătă, că speră ca „fiesta să continue” pentru naționala țării sale până în ziua finalei Campionatului European, 29 iunie, și a adăugat că este mai bucuros decât după „tripla” reușită cu Rusia.
„Acest gol îmi face mai mare plăcere decât cele trei din meciul precedent (n.r. – victoria cu scorul de 4-1 obținută în fața Rusiei). Am fost echipa mai bună, dar victoria a fost laborioasă. A fost evident că suedezii se mulțumeau și cu un meci egal. Golurile mele nu sunt cele mai importante, ci cele șase puncte ale echipei. Sper ca fiesta să continue, dacă se poate chiar până la 29 iunie”, a declarat David Villa.
Rusia speră la calificare, Grecia pleacă acasă Reprezentativa Rusiei a învins, sâmbătă, la Salzburg, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa națională a Greciei, campioana europeană en-titre, într-un meci din etapa a doua a grupei D de la Campionatul European de fotbal, în care singurul gol a fost înscris de Zirianov.
În minutul 33, Zirianov a marcat de la 6 metri, în poarta goală, după ce Semak a centrat pe spate, din apropierea liniei de fund, păcălindu-l pe Nikopolidis, care a ieșit hazardat din poartă pentru a-l întâmpina.
În minutul 87, Grecia a reușit să marcheze, însă golul a fost anulat pentru un ofsaid la Gekas.
Rușii așteaptă încrezători meciul cu Suedia Selecționerul olandez al naționalei Rusiei, Guus Hiddink, s-a arătat mulțumit de evoluția jucătorilor săi, dar a avertizat asupra lipsei de concentrare în tratarea ocaziilor de a marca, informează AFP.
„Cred că victoria noastră a fost meritată. Spre deosebire de meciul cu Spania, când am jucat bine dar ne-a lipsit combativitatea, de data aceasta ne-am dovedit eficacitatea. Mi-am provocat puțin jucătorii după partida cu spaniolii și au reacționat bine. Totuși, avem nevoie de o îmbunătățire în a exploata ocaziile de gol”, a declarat antrenorul olandez.
„Știam că echipa poate fi creativă, poate juca în viteză. Problema noastră e că nu simțim de unde vine pericolul. Rezultatul din meciul cu Grecia a fost obținut pe baza unui fotbal de calitate, combinat cu o performanță defensivă globală, solidă. Mai e de lucru însă, pentru că am greșit de multe ori”, a completat Hiddink.
Cu trei puncte din două meciuri, Rusia are nevoie de victorie în ultima partidă din grupa D, contra Suediei, în 18 iunie, la Innsbruck, pentru a se califica în sferturile de finală de la Euro-2008. „Va fi un meci diferit. Va trebui să ne îmbunătățim jocul. Cred că Suedia este o echipă mai bună, mai ambițioasă și mai experimentată decât Grecia și este, în mod cert, favorită. Noi suntem «outsiderii», dar și aceștia pot face o partidă reușită”, a atenționat selecționerul Rusiei.
Antrenorul grecilor spune că aceasta este valoarea echipei Selecționerul german al naționalei Greciei, Otto Rehhagel, a declarat că nu este dezamăgit de cea de-a doua înfrângere consecutivă a jucătorilor săi pentru că știa că nu vor putea obține mai mult, informează AFP.
„Nu sunt atât de dezamăgit, pentru că știam sigur unde suntem. Ar fi trebuit ca toate lucrurile să se lege pentru a putea câștiga în fața Rusiei, dar golul lor a semănat mai mult cu un autogol al portarului Nikopolidis. Am întâlnit de mai multe ori Rusia și știam calitățile acestei echipe. Problema noastră e că marcăm prea puține goluri”, a spus antrenorul neamț care a condus Grecia, în 2004, spre cucerirea titlului european.
Clasamentul grupei D:
Spania 2 2 0 0 6-2 6p
Suedia 2 1 0 1 3-2 3
Rusia 2 1 0 1 2-4 3
Grecia 2 0 0 2 0-3 0


Rușii au câștigat cu un gol ciudat și speră încă să se califice în sferturi
Rușii au câștigat cu un gol ciudat și speră încă să se califice în sferturi
Spaniolul David Villa pare de neoprit
Spaniolul David Villa pare de neoprit


Recomandări

Rușii lipoveni din localitățile sucevene, dar și toți ortodocșii de stil vechi sărbătoresc Crăciunul pe 7 ianuarie

Rușii lipoveni din localitățile sucevene, dar și toți ortodocșii de stil vechi sărbătoresc Crăciunul pe 7 ianuarie
Rușii lipoveni din localitățile sucevene, dar și toți ortodocșii de stil vechi sărbătoresc Crăciunul pe 7 ianuarie

CSU Suceava, cea mai tânără echipă din Liga Zimbrilor și singura alcătuită doar din handbaliști români, și-a onorat cartea de vizită în turul campionatului

CSU Suceava, cea mai tânără echipă din Liga Zimbrilor și singura alcătuită doar din handbaliști români, și-a onorat cartea de vizită în turul campionatului
CSU Suceava, cea mai tânără echipă din Liga Zimbrilor și singura alcătuită doar din handbaliști români, și-a onorat cartea de vizită în turul campionatului