Sorin Ovidiu Vântu a încheiat negocierile pentru preluarea companiei Blue Link Comunicazioni, care deține pachetul majoritar în trustul de presă Realitatea, tranzacție perfectată prin intermediul Blue Link Comunicazioni Cipru, se arată într-un comunicat remis MEDIAFAX.
Sorin Ovidiu Vântu precizează că tranzacția a fost intermediată de Blue Link Comunicazioni Cipru, companie deținută de Vitalie Dobânda, „interpusul ” omului de afaceri în raporturile juridice și fiscale cu statul cipriot. De altfel, Vitalie Dobândă îl va și reprezenta pe Vântu la ședința de marți a Consiliului Național al Audiovizualului (CNA), unde va depune documentația necesară prezentării acționariatului postului Realitatea TV.
CNA a solicitat săptămâna trecută mai multor posturi de radio și televiziune să depună la sediul instituției structura completă a acționariatului companiiilor care le operează.
În cazul Realitatea TV, consiliul a solicitat postului să prezinte, până pe 6 februarie, situația acțiunilor nominative deținute de societățile Bluelink Comunicazioni SA și CCR Iniziative SAGL, care fac parte din acționariatul companiei ce operează postul.
Decizia privind transparența proprietății mijloacelor audiovizuale a fost adoptată de CNA la jumătatea lunii iunie a anului 2004, membrii Consiliului cerând radiodifuzorilor să trimită până pe 15 iulie 2004 numele acționarilor persoane fizice pentru companiile deținătoare ale posturilor radio sau TV.
Cererea CNA a fost bazată pe art. 17 alin. 4 din Legea Audiovizualului, potrivit căruia „Consiliul este autorizat să solicite și să primească de la radiodifuzori și distribuitori de servicii de programe audiovizuale orice date, informații și documente care privesc îndeplinirea atribuțiilor sale, având obligația să păstreze confidențialitatea datelor care nu au caracter public”.
CNA preciza, atunci că, în cazul nerespectării de către radiodifuzori a termenului, CNA poate aplica somații și amenzi.