„Solidaritatea Sanitară” se opune desființării spitalelor în absența unor studii de impact



Federația „Solidaritatea Sanitară” se opune desființării spitalelor în absența unor studii de impact și cere ca măsura să fie analizată cu partenerii sociali, susținând că orice măsură de reformă ar trebui să înceapă cu scoaterea unităților sanitare „din zona intereselor politice”.
Reprezentanții federației sindicale consideră că desființarea spitalelor anunțată de președintele Traian Băsescu și pusă în practică de Ministerul Sănătății și Guvern este o măsură care va diminua considerabil capacitatea sistemului sanitar de acordare a îngrijirilor de sănătate.
„Confruntat cu propria incapacitate de a gestiona sănătatea cetățenilor, Guvernul încearcă să rezolve lipsa resurselor financiare pentru furnizarea îngrijirilor de sănătate prin desființarea unui număr însemnat de unități sanitare. În felul acesta însă nu va fi limitată risipa din sistem, așa cum încearcă să ne convingă. Aceasta, în măsura în care există, are în principal cauze politice. Orice măsură de reformă a sistemului ar trebui să înceapă cu scoaterea unităților sanitare din zona intereselor politice, locale sau centrale”, se arată într-un comunicat de vineri al Federației „Solidaritatea Sanitară”.
Sindicaliștii susțin că această măsură va accentua degradarea stării de sănătate a populației.
„Comasarea spitalelor, una din măsurile de restructurare a unităților sanitare care deja a fost demarată, are la bază mai curând interese politice, dictate de rivalitățile de la nivelul autorităților locale, decât dorința de a eficientiza sistemul sanitar. În fața interesului în asigurarea sănătății cetățenilor prevalează interesele legate de controlul achizițiilor făcute de unitățile sanitare”, susțin reprezentanții federației sindicale.
Aceștia cer ca toate măsurile de reorganizare a sistemului sanitar să fie luate numai în urma unor studii de impact și după consultarea partenerilor sociali, considerând că doar în această formă ar putea fi adoptate în interesul cetățenilor.
Președintele Traian Băsescu a declarat, miercuri, că se vor desființa 200 de spitale și acestea ar putea fi transformate în creșe și azile de bătrâni.
„Ministerul Sănătății trebuie să închidă 200 de spitale mici, fără dotare, în care omul nu are nicio șansă aproape. I se dă doar primul ajutor, oricum, acum și este trimis la București cu o salvare. Începe acest proces de închidere a spitalelor și de transformare a lor, ca primă soluție, în azile pentru bătrâni și în creșe, în funcție de nevoile sociale ale zonei”, a explicat președintele.
El a adăugat că spitalelor „li se va face tratamentul necesar pentru ca acele clădiri să poată fi utilizate în siguranță”.
Președintele a subliniat că faptul că vor fi închise spitalele nu înseamnă că va dispărea și asistența medicală din acea zonă.
„Aceasta (asistența medicală, n.red.) va fi concentrată într-un spațiu restrâns, unde să se poată face o primă intervenție de care omul are nevoie”, a spus președintele.