Polițiștii de la Serviciul Rutier au avut parte zilele trecute de un caz care le-a dat serioase bătăi de cap. După ce au tras pe dreapta un șofer de tir din Cehia care era băut, aceștia s-au confruntat cu o problemă: găsirea unui traducător autorizat de limbă cehă.
După cum am mai relatat în Monitorul de Suceava, luni, în jurul orei 10.30, un echipaj de la Compartimentul Rutier al Poliției municipiului Fălticeni s-a deplasat la ieșirea din municipiu spre Spătărești, unde un tir blocase parțial DN 2 întrucât patina pe carosabilul acoperit cu zăpadă.
La volanul tirului cu remorcă ce nu putea înainta polițiștii au legitimat și identificat un șofer din Republica Cehă, Jiri K., în vârstă de 50 de ani, posesor de permis de conducere din 1979. Încă de la început, agenții au sesizat că acesta mirosea a alcool, verificarea cu etilotestul arătând ulterior o concentrație de 0,76 miligrame per litru alcool pur în aerul expirat.
Ulterior, cehul a fost dus la Spitalul din Fălticeni, unde i s-au recoltat probe biologice de sânge.
Conform procedurilor, acesta trebuia audiat, pentru a i se aduce la cunoștință faptele pentru care se va alege cu dosar penal. După ce s-au interesat unde pot găsi un vorbitor de limbă cehă, polițiști au identificat doar patru traducători autorizați în țară, cel mai apropiat fiind tocmai la Baia Mare.
Subcomisarul Petrică Jucan, șeful Serviciului Rutier Suceava, a declarat: „După ce am luat legătura cu el, traducătorul din Baia Mare a fost de acord să vină până la Suceava. A fost trimis un echipaj de poliție după acesta, în cele din urmă reușindu-se audierea conducătorului auto ceh”.
Rezultatele probelor de sânge recoltate șoferului ceh au arătat concentrații de 1,85 la mie, la prima probă, respectiv 1,75 la mie, la a doua probă.
Împotriva acestuia s-a început urmărirea penală pentru conducerea unui autovehicul cu o îmbibație alcoolică de peste 0,8 grame per litru în sânge, dosarul fiind înaintat deja Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni.
În cazul în care șoferul de tir va fi condamnat, probabil cu suspendare, și i se va anula permisul de conducere, măsura va fi comunicată cehilor, care, în calitate de membri ai Uniunii Europene, au obligația să pună în aplicare imediat decizia justiției din România.
Polițiștii rutieri au mai avut cu ceva timp în urmă un caz în care au întocmit dosar penal unui șofer ceh, însă atunci acesta cunoștea limba rusă, astfel că audierea sa nu a fost o problemă atât de majoră.