Parlamentarii PSD de Suceava, cu excepția lui Eugen Bejinariu, și senatorul ALDE Ilie Niță au fost singurii care au fost prezenți pentru a primi certificatele doveditoare ale alegerii în funcția de deputat sau de senator. Ceremonia de înmânare a certificatelor a avut loc în sala „Ștefan cel Mare” din Palatul Administrativ, în cadrul ultimei ședințe a Biroului Electoral Județean Suceava. Ședința a fost prezidată de președintele BEJ Suceava, Costel Aiftincă, și a început cu intonarea imnului național al României, după care Costel Aiftincă le-a urat succes noilor parlamentari în viitorul mandat. După citirea rezultatelor alegerilor din județul Suceava pentru Senat și Camera Deputaților, președintele BEJ a înmânat certificatele constatatoare ale alegerii în Parlament deputaților PSD de Suceava Maricela Cobuz, Cătălin Nechifor, Alexandru Rădulescu și Emanuel Havrici. Certificatele au mai fost înmânate senatorilor PSD de Suceava Ioan Stan și Virginel Iordache, precum și senatorului ALDE Ilie Niță.
În urma alegerilor de duminică, 11 decembrie a.c., PSD Suceava are șapte parlamentari, respectiv doi senatori, Ioan Stan și Virginel Iordache, și cinci deputați, Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Cătălin Nechifor, Alexandru Rădulescu și Emanuel Havrici. PNL Suceava va avea cinci reprezentanți în Parlament, respectiv senatorul Daniel Cadariu și deputații Ioan Balan, Angelica Fădor, Bogdan Gheorghiu și Dumitru Mihalescul. Certificatele de parlamentar ale acestora au fost ridicate de reprezentantul PNL în BEJ Suceava, Lucian Harșovschi.
ALDE Suceava este cel de-al treilea partid care va avea parlamentari în următorul mandat, prin senatorul Ilie Niță și deputatul Alexandru Băișanu.
După primirea certificatelor de parlamentar, senatorul PSD de Suceava Ioan Stan a ținut să le mulțumească din nou alegătorilor suceveni pentru votul acordat social-democraților. Ioan Stan le-a dat asigurări sucevenilor că programul de guvernare al PSD cu care acest partid a câștigat alegerile va fi pus în aplicare în totalitate.






