Smart are planuri îndrăznețe în plină criză economică. Subsidiara concernului Daimler intenționează să readucă pe linia de producție, modelul ForFour.
„Cu toate că piața auto este în regres, vânzările mărcii noastre decurg conform planului. Mai mult decât atât, pe piața americană cererea de vehicule mici cu un consum moderat a luat avânt și trebuie să profităm de situația actuală iar unica soluție este ori să creștem producția ori să aducem încă un model pe piață”, spune un purtător de cuvânt. Informația este confirmată și de câteva surse din interior care declară că Daimler studiază posibilitatea reintroducerii în circuit a vechiului model ForFour.
Un alt oficial, Rainer Schmückle, confirmă și el intenția de a reveni asupra proiectului ForFour, însă, potrivit acestuia, noua generație va putea purta atât sigla Smart cât și emblema Mercedes. Preluând modelul conaționalilor de la Volkswagen care pregătesc noua mașina de oraș botezată Up!, constructorul de automobile premium din Stuttgart poate valorifica la maxim experiența acumulată de Smart cu ForFour.
În aceste condiții, modelul Mercedes ar urma să joace locul versiunii premium, în timp ce vehiculul Smart va fi privit ca un model low-cost. ForFour a fost lansat în 2004 și comercializat până în 2006. Producția a fost întreruptă în același an pe data de 30 iunie.
Hatchback-ul utiliza componente de la Mitsubishi Colt și beneficia la interior de cinci locuri.
