Sindicate: Guvernul pregătește uniformizarea salarizării în Educație anulând hotărârile instanței



Ministrul Educației, Daniel Funeriu, a propus, joi, sindicatelor un proiect de act normativ pentru uniformizarea salarizării în învățământ, astfel încât cei care au câștigat în instanță majorarea salariilor să nu beneficieze de aceste sume și să rămână cu salarii egale cu ale celorlalți profesori.
Secretarul general al Federației Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), Liviu Pop, a declarat că ministrul Daniel Funeriu le-a propus sindicaliștilor să accepte acest proiect de act normativ care prevede o grilă de uniformizare „în minus” a tuturor salariilor din educație.
„Dacă Guvernul adoptă o astfel de Ordonanță de Urgență înseamnă că anulează toate hotărârile salariaților care au câștigat în instanță, ceea ce este ilegal și anticonstituțional, iar noi vom ataca acest act în instanță”, a spus Liviu Pop.
Reprezentantul FSLI Constantin Rada a spus că peste 80 la sută dintre cadrele didactice care au intentat proces statului pentru majorarea salarială de 33 la sută au câștigat în instanță, iar sindicatele nu pot fi de acord cu anularea acestui drept.
„Suntem de acord cu uniformizarea salarizării, dar nu în minus, ci în plus”, a precizat Rada, care a participat la discuțiile de la Ministerul Educației.
Guvernul a anunțat că se va reuni, joi, la ora 17.00, într-o nouă ședință, după reuniunea organizată miercuri.
Surse oficiale au declarat anterior agenției MEDIAFAX că Guvernul intenționează să se reunească joi seara în ședință specială, pentru a discuta forma legală prin care profesorii care nu și-au primit salariile și au intrat în grevă să poată fi remunerați în continuare.
Profesorii din zeci de școli din județele Suceava și Botoșani sunt în cea de a treia săptămână de grevă generală și au protestat în stradă, din cauză că nu și-au primit salariile pe luna februarie.
Ministrul Educației, Daniel Funeriu, a declarat, miercuri, că situația salariilor profesorilor din județele Botoșani și Suceava este pe cale de a se rezolva, arătând că Ministerul Finanțelor a suplimentat cu câte 4,5 milioane de lei bugetele acestor două județe.
Funeriu a mai spus că toate cadrele didactice trebuie să primească același salariu pentru aceeași muncă, în consecință fiind necesară reglementarea situației unitar pentru toate cadrele didactice din România.