Alianța Sindicatelor din Învățământ Suceava a transmis, joi seara, târziu, că se alătură protestului organizat la București, luni, 8 septembrie, în prima zi de școală, de către Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, „pentru a condamna măsurile de austeritate ale Guvernului Bolojan”. Potrivit comunicatului remis presei, sindicaliștii afirmă că în numeroase școli, „prin intermediul inspectorilor școlari și al directorilor”, se fac presiuni asupra cadrelor didactice pentru a nu participa la aceste proteste. Ei subliniază că dreptul la protest este un drept constituțional, garantat de lege și nimeni „nu are autoritatea de a-l îngrădi”.
„Directorii și inspectorii sunt, la rândul lor, profesori. Dacă astăzi nu simt direct consecințele acestor măsuri este doar pentru că se află temporar sub umbrela politicului. Mâine, însă, și ei vor fi afectați. Ministerul Educației vă folosește acum ca instrumente de presiune, dar în viitorul apropiat veți fi înlocuiți de <manageri>, iar scaunul pe care încercați să-l protejați nu vă va mai aparține”, se arată în comunicat.
Sindicaliștii fac apel către inspectorul școlar general și directorii unităților școlare să fie „de partea corectă a baricadei”. „Protejați-vă colegii, aceia care de 23 de zile stau în soare și luptă nu doar pentru drepturile lor, ci și pentru ale dumneavoastră. Nu distrugeți educația încercând să vă protejați funcția. Participarea noastră la protest nu are ca scop exclusiv creșterea salariilor – deși acestea sunt pe deplin meritate. Este vorba de ceva mult mai important: refuzul de a fi complici la privarea copiilor noștri de o educație corectă și de viitorul pe care îl merită”, se mai arată în comunicat.