Cel mai mare sindicat din învățământul preuniversitar sucevean, Alianța Sindicatelor din Învățământ (ASI), își exprimă sprijinul deplin și solidaritatea față de studenții Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, care vor protesta luni, 29 septembrie 2025, la ora 13:00, pe esplanada corpului A al USV.
Nemulțumirile studenților sunt determinate de tăierile de beneficii din sistemul educațional.
ASI menționează că organizația a fost prezentă activ, încă din 7 iulie 2025, la toate protestele declanșate împotriva efectelor Legii nr. 141/2025, o lege care lovește grav întreg sistemul educațional românesc, de la învățământul preuniversitar până la cel universitar.
„Prin prevederile sale, această lege reduce drastic finanțarea educației, afectând drepturile profesorilor, ale elevilor și ale studenților, subminând șansele la o educație de calitate și echitabilă. În acest context, ASI Suceava își exprimă susținerea fermă față de studenții care organizează protestul din 29 septembrie 2025.
Suntem convinși că, prin unitatea profesorilor și a studenților, putem transmite un mesaj ferm și puternic către decidenți: finanțarea educației trebuie să fie o prioritate națională și nu poate fi sacrificată pe altarul austerității.
De la începutul verii și până acum, protestele au arătat determinarea celor din sistemul de învățământ de a nu accepta compromisuri care distrug viitorul generațiilor tinere”, transmite Giani Leonte, președintele ASI.
Aceasta va fi prezent la protest și cheamă întreaga comunitate educațională să susțină acest demers legitim, pentru apărarea educației ca fundament al unei societăți echitabile și prospere.
- Ce spun studenții
De cealalată parte, studenții au arătat că sunt în fața începerii unui an universitar cu un fond de burse și protecție socială redus cu aproximativ 53%, burse acordate doar pe perioada desfășurării activităților didactice, fără posibilitatea studenților de la taxă de a putea obține burse, dar și cu reducerea de 90% pentru transportul feroviar acordată limitat, doar pe ruta centru universitar – localitatea de domiciliu.
„Ieșim în stradă în toată țara în semn de revoltă față de tăierile masive din educație care au un impact economic infim, dar un impact social imens în rândul întregii comunități din învățământ”, transmite Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR).