„Simptome de turbă”
„În 23 Decemvrie a fost mușcat W. Engel din Ițcanii-noi de cânele său propriu, care arăta simptome de turbă, cânele a fost ucis ear’ Engel espedat la București în tratament antirabic. În 30 Decemvrie oficialul de perceptorie Constantin Antonovici a fost mușcat de cățelușul său, care apoi, în 4 Ianuarie, a perit. Secțiunea cadavrului a demonstrat simptome de turbă, din care causă dl. Antonovici a fost trimis la București în tratament antirabic”.
„Patria”, Anul IV, nr. 368, Cernăuți, Ianuarie 1900.
„Conferință antialcoolică”
„În comuna Arbore s’a ținut la școala primară, de către D-l Dr. A. Comoroșan, o conferință de care s-a simțit nevoie. Prin frumosul d-sale gest de a ține astfel de conferințe pe propriile cheltuieli, doctorul are grijă de micile vlăstare pentru a nu îmbrățișa cei vătămător și necruțător pentru corp și suflet. După plecarea d-sale am avut momentul potrivit de a sta de vorbă cu copii, ce l-au ascultat și care, plini de curaj după frumoasele pilde, îmi explicau cu multă tendință de debarasare, răul ce provine din otrava alcoolului. În calitate de conducător al acestei școale aduc și pe această cale mulțumiri”.
„Glasul Bucovinei”, Anul XIX, Nr. 4721, 4 Ianuarie 1936.
„Transportul materialului lemnos”
„Nu de mult, în parcela Ghervasan (I.F. Rădăuți) a fost instalat un funicular care transportă materialul lemnos din pădure direct în depozitul de bușteni al Fabricii de cherestea Sucevița. Executarea acestei mecanizări are o importanță deosebită. Zilnic se transportă în fabrică câte 100 metri cubi de bușteni. De asemenea se reduc în mod simțitor pierderile de exploatare, iar sortarea se face în depozitul fabricii în condițiuni mai bune, putîndu-se obține astfel un volum mai mare de sortimente superioare”.
„Zori Noi”, Anul XVI, nr. 4379, Suceava, Sîmbătă 6 ianuarie 1962.