Sile Pietroi, liderul grupării ridicate săptămâna trecută, s-a predat, aseară, agenților de la Poliția Capitalei, după ce instanța a emis pe numele său, și al altor trei membri din gruparea sa, mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliției Capitalei, comisarul Christian Ciocan, în urma cu aproximativ o oră, avocatul lui Sile Pietroi a contactat poliția și a anunțat că acesta dorește să se predea.
În jurul orei 20.00, Sile Pietroi s-a prezentat la sediul Poliției Capitalei și a fost încarcerat într-unul dintre aresturile Poliției Capitalei, a precizat comisarul Ciocan, care a adăugat că Poliția Sectorului 3 îi caută în continuare pe ceilalți trei membri ai grupării lui Pietroi pentru care instanța a emis mandate de arestare.
Curtea de Apel București a decis, ieri, prin soluție definitivă, să admită recursul procurorilor împotriva soluției Tribunalului București care a respins arestarea a nouă membri, dar numai în cazul a patru dintre aceștia.
Instanța a emis mandate de arestare pentru 29 de zile pe numele lui Vasile Fierbântu, zis „Sile Pietroi”, Teodor Achim, Gică Pârvulescu, zis „Gică Boxeru”, și Dan Florin Auraru.
Pentru ceilalți cinci membri ai grupării pentru care procurorii au cerut arestarea preventivă, instanța Curții de Apel București a dispus ca aceștia să nu poată părăsi localitatea de domiciliu.
La termenul de ieri al procesului, în sala de judecată au fost prezenți toți cei nouă pentru care procurorii au cerut mandate de arestare preventivă și au dat declarații în fața instanței.
Primul audiat a fost Sile Pietroi, acesta declarând judecătorilor că nu recunoște niciuna din faptele care i se impută de către organele de anchetă. Acesta a arătat în fața instanței că a mai fost audiat acum doi ani pentru o presupusă tâlhărie comisă în 2005.
„În cazul de față nu am fost citat ci doar sunat de procurorul Maximilian, care mi-a cerut ca în zece minute să fiu acasă, spunând că are treabă cu mine. Eu eram cu treabă la Giurgiu, iar avocatul era în Sibiu. Pe Manu îl cunosc din ianuarie 2005, când acesta a venit cu poliția la mine acasă să-și recunoască un cal. Nu l-am influențat cu absolut nimic pentru a-și retrage declarația”, a declarat în fața judecătorilor Vasile Fierbântu, zis Sile Pietroi.
Grup infracțional.
Cei nouă membri ai grupului condus de Sile Pietroi sunt cercetați în mai multe dosare penale, pentru tâlhărie, lipsire de libertate în mod ilegal, șantaj, instigare la lovire sau alte violențe, instigare la distrugere, instigare la ultraj contra bunelor moravuri și tulburarea liniștii și ordinii publice, asociere pentru săvârșirea de infracțiuni, tentativă la omor calificat, vătămare corporală și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.
Faptele de care sunt acuzați cei nouă ar fi fost săvârșite în perioada ianuarie 2005 – mai 2008, toate fiind reunite în dosarul pentru care procurorii au propus, în urmă cu două zile, arestarea preventivă.
Sile Pietroi s-a predat polițiștilor, după ce instanța a decis arestarea sa
