Și Roger nu mai vine…



Federer nu va apărea la întâlnirea cu Nadal, dar se poate spune că el nu a apărut nici la întâlnirea cu del Potro! Nu ar fi meritat să câștige acest meci, sunt chiar spusele lui. Însă, înainte de a enumera ratările lui Roger, argentinianul a pus pe masă o carte neașteptată: reverul cu două mâini! Da, Delpo a considerat că acesta e un moment suficient de important încât să nu mai țină cont de operații și recidive. Astfel, a tăiat pe rever doar când se impunea acest lucru, în rest a lovit sănătos, aproape ca pe vremuri. Dacă ar începe să joace numai așa, probabil că nu s-ar mai bucura de o carieră prea îndelungată, dar mi se pare că riscul merită: decât o zeamă lungă, mai bine să forțeze și să încerce totul în acest turneu în care i s-a deschis o portiță nesperată în optimea cu Thiem. Încă un meci, hai două, să mai ducă reverul său și după aia îl poate băga iar la naftalină până la următoarea miză mare. E ceva să dai peste cap planul adversarului scoțând din joben o atare armă, considerată pierdută. Nadal e de-acum avizat.
Revenind la meci, la tie-break-ul setului trei am declarat în forul meu interior că învingătorul acestuia va câștiga și meciul. Ca urmare, aș putea spune că Federer a ratat patru mingi de meci, dintre care două pe serviciul său, ceea ce mă duce cu gândul la celebrele mingi de meci pierdute tot aici împotriva lui Djokovic. Dar ce retur a reușit Delpo la prima dintre ele, absolut fantastic! Roger a atacat și la fileu, acolo unde e rege, dar rebelul gaucho și-a dat seama că bravează și a ripostat… Referitor la acest tie-break, am mai observat ceva foarte ciudat pentru niște ”profesori de serviciu”: până la 8-7 pentru elvețian, niciunul dintre ei nu reușise să-și câștige ambele servicii dintr-o miniserie! La acel scor s-a adunat sud-americanul, a pus de două ori prima salvă în teren și, deși mingea i-a fost returnată de fiecare dată, s-a aflat în poziții propice de a închide.
Și a urmat setul patru, marcat de alte mingi pierdute la fileu de Federer, neverosimil de multe! Cu un smash în fileu i-a dat break lui Delpo… O dreaptă nimicitoare a argentinianului, nici nu știu dacă poate fi numită passing, a trecut efectiv prin elvețian, nu-l vedeam bine dacă nu ținea capul la cutie… Iar când Delpo servea pentru meci, la 30-30, Roger a atacat iar plasa și s-a năpustit asupra unei mingi aflate, cum ar spune piloții, ”la ora 1”, rezultând o combinație între voleu și smash pe care a trimis-o mult în afara terenului… de dublu! Fortificat de acest cadou, bineînțeles că del Potro a servit cu primul – retur de avarie – dreaptă câștigătoare – meci – Rafa în cătare. În noaptea asta.



Recomandări