Parchetul de pe lângă Tribunalul Suceava a anunțat finalizarea cercetărilor într-un caz de omor absolut înfiorător, petrecut la finele anului trecut într-un apartament din municipiul Rădăuți, unde un bărbat și-a omorât în bătaie propria mamă.
Procurorii au descris în rechizitoriul de trimitere în judecată scenele de coșmar petrecute în apartament, femeia în vârstă de 68 de ani fiind bătută crunt de fiul său, în jur de jumătate de oră. Șocant este și că în casă se mai afla un bărbat, martor în dosar, care a băut cu agresorul, dar care nu a intervenit în vreun fel.
În urma audierilor făcute în acest caz a rezultat că inculpatul și-a învinuit mama, în noaptea crimei, de faptul că l-a despărțit de soție. Din păcate, și în acest caz, alcoolul a jucat un rol hotărâtor în deznodământul la care s-a ajuns.
Violență exacerbată, asupra celei care i-a dat viață
Crima s-a petrecut pe 5 decembrie 2017, inculpatul, Gabriel Petrovici, în vârstă de 48 de ani, fiind trimis în judecată zilele trecute, în stare de arest preventiv.
Procurorii au arătat într-un comunicat de presă că în ziua de 5 decembrie 2017 inculpatul s-a întâlnit cu fosta sa soție, cu care a purtat mai multe discuții și căreia i-a reproșat că ar avea o relație cu un alt bărbat din Rădăuți, de altfel cunoștință cu Petrovici.
În acea zi, a rezultat din cercetări, bărbatul în vârstă de 48 de ani a consumat cantități mari de alcool, cu un cunoscut, la mai multe localuri din Rădăuți și Siret, după care s-a deplasat la locuința unde stătea cu mama sa, unde a continuat să bea alături de amicul său.
Din cercetările efectuate de judiciariștii de la Serviciul de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, sub coordonarea procurorului criminalist din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava, rezultă că inculpatul a continuat convorbirile telefonice cu fosta soție și totodată l-a invitat telefonic în locuință pe numitul J.I.S, bărbatul despre care bănuia că are o relație cu fosta sa soție. Acesta din urmă a venit chiar în acea noapte în casa unde avea să se petreacă grozăvia, putând o discuție cu Petrovici, fără însă a reuși să-i schimbe în vreun fel atitudinea. În scurt timp, bărbatul a și plecat din locuință.
La un moment dat, femeia în vârstă de 68 de ani i-a cerut fiului să se linișteașcă, fapt care i-a amplificat bărbatului furia.
„I-a reproșat mamei sale că din cauza ei s-a produs divorțul dintre el și fosta soție, după care i-a smuls ochelarii de pe față, le-a rupt rama, a luat medicamentele victimei și le-a aruncat. În continuare, inculpatul a prins-o de păr pe victimă, apoi de haine, a târât-o spre dormitorul acesteia, continuând să-i reproșeze că l-a divorțat de fosta soție. În cameră inculpatul i-a aplicat mamei sale multiple lovituri, de o duritate nejustificată, pe aproape tot corpul”, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava.
A continuat să bea cu amicul de pahar, fără a realiza ce a făcut
Detaliile care urmează sunt cel puțin la fel de șocante: mama a fost bătută de fiu în jur de jumătate de oră, timp în care în locuință s-a aflat unul din partenerii de pahar ai criminalului, care însă nu a intervenit, probabil tot din cauza stării de ebrietate.
De altfel, după agresiune, cei doi au continuat să bea, rezultă din rechizitoriul de trimitere în judecată, după care au adormit. Trezit din beție, Gabriel Petrovici avea să realizeze abia atunci ce a făcut. Inițial, rezultă din cercetări, acesta a început să șteargă urmele de sânge și cele de răvășire, sperând că poate ascunde fapta. În cele din urmă, Poliția municipiului Rădăuți a fost sesizată de omor de fratele martorului care s-a aflat în locuință.
Raportul de necropsie a indicat clar că moartea victimei a fost violentă și s-a produs din cauza asfixiei mecanice prin sugrumare și posibil prin compresie toracică. Femeia avea de asemenea multiple leziuni interne, cu hemoragii, provocate în urma bătăii crunte.
Gabriel Petrovici a fost trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie raportat la infracțiunea de omor, iar procesul în care va fi judecat va începe la Tribunalul Suceava.