Nemuritori

Sfidează legea, deși sunt prinși cu exploatări ilegale de balast de patru ani



Utilajele societății, la stația de sortare de lângă podul Roșcani
Utilajele societății, la stația de sortare de lângă podul Roșcani

Neregulile comise de către o parte dintre administratorii de balastiere din județ, constatate și sancționate mai mult sau mai puțin de către autoritățile competente, nu mai reprezintă un secret pentru nimeni. Unii proprietari de balastiere, împinși de la spate, fac eforturi să intre cât de cât în legalitate, în timp ce alții nu au nici o jenă în a continua să exploateze balast cum le convine. O situație delicată, care tinde să devină explozivă, este în orașul Liteni, unde administratorii unei balastiere își văd nestingheriți de treabă, în ciuda nenumăratelor ilegalități constatate de autorități.
Primăria orașului Liteni a declarat de ceva vreme război societății Agremin Trans SRL Liteni, unitate care are punct de lucru lângă râul Suceava, în amonte de podul de la Roșcani. Totul pleacă de la datoriile mari acumulate de societate la administrația locală, reprezentând impozite, taxe și alte categorii de debite, acumulate în ultimii ani. De anul trecut, autoritatea locală, printr-o hotărâre de Consiliu Local, nu și-a mai dat acceptul pentru funcționarea balastierei, invocând datoriile extrem de mari, dar și faptul că exploatările haotice schimbă cursul râului Suceava.
Acuzații privind modificarea cursului râului Suceava
„Datoriile acumulate la noi sunt deja de 80.000 de lei. Zonele de exploatare nu sunt autorizate, pentru autorizație ei trebuie să aibă și acceptul de la primărie și nu l-au primit nici în 2009 și nici în 2010. Noi tot facem demersuri la „Apele Române” pentru a li se retrage orice autorizație, ei acum au o autorizație de exploatare doar pe raza județului Botoșani, însă la noi s-au făcut excavări frecvente, s-a mărit cursul râului Suceava, apa s-a tot apropiat de locuințe”, ne-a declarat Tomiță Onisii, primarul orașului Liteni, arătându-ne sesizările venite de la grupurile de localnici care stau în apropiere de balastieră ori de la cei pe lângă ale căror case trec mașinile de mare tonaj ale firmei, care transportă nisipul și pietrișul excavat.
Ca soluție extremă, primăria locală a solicitat recent Serviciului de Poliție Rutieră Suceava o aprobare prin care să poate interzice accesul mașinilor firmei pe un drum comunal, însă cererea a fost respinsă, contravenind prevederilor legale.
Demersurile pentru închiderea balastierei, fără ecou până acum
Primarul spune că mașinile de mare tonaj ale firmei evită cât mai mult contactul cu poliția sau alte autorități, circulând la miezul nopții, ori dimineața la ora trei, cel târziu patru.
„Și pe podul de la Roșcani, închis după inundațiile din vară, circulau, deși erau restricții de tonaj. Până nu de mult, mașinile lor de mare tonaj făceau un zgomot infernal, acum că s-a asfaltat drumul Roșcani-Salcea este ceva mai bine, însă asta nu îi absolvă cu nimic. Continuăm să facem demersuri către autorități, mesajul fiind clar, ori să intre în legalitate, ori să fie exclus cu totul punctul de lucru de la Liteni”, a mai spus tranșant primarul.
El a ținut să precizeze că nu are nimic personal cu administratorii balastierei, soții Marcel și Lenuța Dincu, în trecut primăria sprijinind activitatea unității, însă consideră că acum s-a ajuns la o sfidare pe față din partea acestora.
„Toată apa Sucevei este plină de borte, unde te întorci e săpat”
Atunci când se declară nemulțumit de existența balastierei, primarul nu uită să amintească și de localnicii care i se plâng de problemele pe care le au din cauza societății. Cei mai afectați sunt oamenii care stau în apropiere de punctul de lucru de la Liteni, unde, cel puțin teoretic, este doar stația de sortare.
„Avem probleme foarte mari cu ei, cât nu era asfalt casa mi-a crăpat, am refăcut-o, dar iar a crăpat de la mașinile lor grele. Scrie pe la poduri că nu au voie peste 16 tone, dar ei circulă încărcați cu 60 de tone. Toată apa Sucevei este plină de borte, unde te întorci e săpat. Toți oamenii de aici au nemulțumiri mari”, ne-a spus Alexandru Herțuc, un localnic din Roșcani, cu locuința în apropiere de stația de sortare, pe lângă casa căruia trec mașinile societății. El a povestit cum în vara acestui an, în perioada inundațiilor, râul Suceava a ajuns până aproape de casele lor, și se tem că la un nou val de precipitații abundente ar putea fi inundați.
Abonați la amenzile de la SGA, urmăriți penal pentru exploatare din albia minoră
Neregulile reclamate de primar și localnici sunt confirmate de autoritățile care au atribuții în verificarea activității balastierelor. Inginerul Cristian Ruxandari, purtătorul de cuvânt al Sistemului de Gospodărire a Apelor (SGA) Suceava, ne-a informat că societatea Agremin Trans SRL Liteni a fost sancționată prima dată în 20 noiembrie 2006, când s-a constatat că efectuează exploatări ilegale de balast, fiind aplicată o amendă de 75.000 de lei. Situația s-a repetat în august 2008, atunci când inspectorii SGA au aplicat o amendă de aceeași valoare. Două luni mai târziu, pe 15 octombrie 2008, societatea era amendată cu încă 75.000 de lei, pentru exploatare balast în zona Cotu Mare fără a respecta prevederile autorizației de gospodărire a apelor.
De anul trecut, sancțiunile aplicate au intrat și în sfera penalului. În august 2009, după un control comun al inspectorilor de la Inspecția teritorială a apelor și al polițiștilor, s-a constatat că societatea exploata balast de lângă perimetrul autorizat, chiar din albia minoră a râului Suceava, astfel că s-a întocmit dosar penal, între timp fiind demarată și urmărirea penală față de administrator.
Pe 27 iulie 2010, societatea a fost amendată din nou, pentru că executa lucrări în albie fără aviz de gospodărire a apelor, amenda fiind de această dată în cuantum de 35.000 de lei.
Purtătorul de cuvânt al SGA Suceava a mai precizat că în momentul de față societatea deține autorizație de exploatare de nisip și pietrișuri doar din perimetrul situat în satul Joldești, comuna Vorona, județul Botoșani, pe malul stâng al râului Siret, pe raza localității Liteni, lângă podul Roșcani fiind doar stația de sortare.
Promit că plătesc datoriile până la finele anului
Contactată telefonic, Lenuța Dincu consideră exagerate acuzațiile venite de la primarul din Liteni și are o explicație pentru orice.
„Datoriile nu sunt de 80.000 de lei, ci de 50.000 de lei, restul banilor sunt plătiți de mult, dar sistemul de contabilitate al primăriei nu are înregistrată suma. Apoi, 30.000 de lei urmează să-i plătim în cel mai scurt timp, iar restul de 20.000 de lei o să îi virăm până la sfârșitul anului. Nu este ușor, și la noi este criză, și nu suntem singura societate cu datorii. Din păcate, alte firme din Liteni își plătesc datoriile și prestând servicii, în timp ce nouă ni se cer doar bani cash”, s-a plâns aceasta.
Cât despre sancțiunile încasate, aceasta are și aici explicații.
„În cazul dosarului penal a fost o interpretare greșită. Noi nu exploatam balast din albia minoră, ci făceam o cale de acces pentru a scoate din zonă o draglină. Ne vom judeca și vom demonstra că avem dreptate”, a mai spus aceasta, optimistă, cei doi soți spunând că au de gând să își continue activitatea indiferent de „piedicile” care li se pun.



Utilajele societății, la stația de sortare de lângă podul Roșcani
Utilajele societății, la stația de sortare de lângă podul Roșcani
De aici începe perimetrul societății
De aici începe perimetrul societății
Tomiță Onisii: „Ori să intre în legalitate, ori să fie exclus cu totul punctul de lucru de la Liteni”
Tomiță Onisii: „Ori să intre în legalitate, ori să fie exclus cu totul punctul de lucru de la Liteni”
Alexandru Herțuc: „Toată apa Sucevei este plină de borte, unde te întorci e săpat”
Alexandru Herțuc: „Toată apa Sucevei este plină de borte, unde te întorci e săpat”
Utilajele societății, la stația de sortare de lângă podul Roșcani
Utilajele societății, la stația de sortare de lângă podul Roșcani


Recomandări