Presa de la Belgrad se teme că naționala Serbiei ar putea fi sancționată de FIFA cu depunctarea dacă sâmbătă, în meciul cu România din preliminariile Cupei Mondiale din 2010, suporterii vor folosi din nou materiale pirotehnice.
Ziarul Alo scrie că federația sârbă (FSS) a fost amendată de FIFA cu 25.000 de franci elvețieni pentru că suporterii au folosit materiale pirotehnice la meciul cu Franța din precedenta etapă de calificare. „În cazul în care lucrurile se repetă și cu România, ar putea urma penalități severe, inclusiv depunctarea. FIFA va trata FSS ca recidivistă, după amenzile de 5.000 de franci elvețieni date pentru conduita nesportivă a fanilor la Viena și 14.000 de franci elvețieni pentru incidente la Constanța”, a notat Alo.
Mijlocașul Milan Jovanovici este, de asemenea, îngrijorat. „Fac un apel la fani să arate ospitalitate și să nu folosească torțe. Spectacolul și sărbătoarea pot fi făcute și fără materiale pirotehnice”, a precizat el.
„FIFA amenință că ia puncte Serbiei!”, a titrat și Press Magazin. ” Serbia ar putea fi victima fanilor iresponsabili. De acum, orice abatere e fatală, având în vedere că în aceste preliminarii au fost trei sancțiuni. FIFA nu se joacă. În meciul de sâmbătă nu ne va fi teamă doar de Mutu, ale cărui calități pot contribui la stoparea Serbiei din drumul spre Mondiale. Culmea, factorul care poate ruina visele elevilor lui Antici și ale unei întregi națiuni sunt suporterii. FIFA a trimis un serios semnal de alarmă că echipa poate fi penalizată prin depunctare, fără a specifica despre câte puncte ar putea fi vorba. Oricum, orice punct în minus ar pune în pericol calificarea”, a notat sursa citată.
Zoran Lakovici: „Rugăm fanii să sprijine echipa sportiv”
Secretarul general al FSS, Zoran Lakovici, a declarat că se vor lua măsuri sporite pentru a preveni un dezastru. „Rugăm fanii să sprijine echipa sportiv. FSS a luat toate măsurile pentru o organizare excelentă, sunt convins că suporterii noștri nu vor pune în pericol munca de până acum a echipei”, a spus Lakovici.
Blic a prezentat o formulă probabilă a echipei Serbiei pentru meciul cu România: Stojkovici – Ivanovici, Vidici, Lukovici, Obradovici – Krasici, Stankovici, Milijas – Jovanovici, Pantelici, Zigici.
„Ce istorie, e un meci ca oricare altul”, a titrat cotidianul Danas, sintetizând ideile expuse de componenții naționalei Serbiei, care vor să îndepărteze tensiunea și presiunea dinaintea partidei cu România.
„Atacați România!”, a titrat Vecernje Novosti. „În ciuda faptului că echipa României este schimbată în bine față de meciul de la Constanța, n-ar trebui să ne îndoim de faptul că vom vedea din nou stilul ofensiv al Serbiei cu care ne-a obișnuit mai ales la partidele de pe teren propriu”, a scris publicația de la Belgrad.
Serbia ar putea fi victima fanilor iresponsabili
