Senatorul Ioan Stan atenționează că PSD nu va vota bugetul de stat dacă nu vor fi incluse propunerile de măsuri sociale și de investiții



Senatorul PSD de Suceava Ioan Stan
Senatorul PSD de Suceava Ioan Stan

Senatorul PSD de Suceava, Ioan Stan, a susținut o declarație politică în care a atras atenția că social-democrații nu vor vota bugetul de stat pe acest an dacă nu vor fi incluse măsurile sociale, investițiile și corectarea unor măsuri fiscale propuse de acest partid. Ioan Stan a precizat că discuțiile legate de adoptarea bugetului de stat, deși menite să clarifice și să faciliteze adoptarea celui mai important cadru de desfășurare a implicării statului în totalitatea vieții economico-sociale a țării, continuă să suscite controverse din partea membrilor coaliției de guvernare.

„Și asta nu pentru că nu s-ar fi spus lucrurilor pe nume de la bun început, ci pentru că cel mai simplu pentru unii este să arate spre <vinovatul> de serviciu care este, în neputința lor, PSD. Ei bine, împotriva acestor încercări jenante de a încerca culpabilizarea noastră pentru tot ceea ce nu convine unora sau altora, rămân argumente ce nu pot fi trecute cu vederea și care definesc poziția PSD în acest context. Este adevărat că am fost doriți la guvernare, am fost doriți în coaliție, am fost doriți pentru a asigura majoritatea necesară în luarea deciziilor. Dar nu fac referire la ponderea matematică a prezenței noastre în această conjunctură”, a transmis Ioan Stan. El a ținut să facă referire la coordonatele realizării coaliției de guvernare, considerând că aceste coordonate sunt trecute cu vederea prea ușor de unii.

Ioan Stan a adăugat că PSD a făcut greșeala să creadă că premierul României este al coaliției şi nu al unui singur partid. „În afară de o superficială negare din partea unora mulțumiți de această situație şi, mai ales, interesați de perpetuarea ei, nimic nu vine să contrazică convingerea noastă. Mai mult decât atât, poziționându-ne în întreaga noastră prezență în coaliție pe principiile social-democrate, suntem acuzați de șantaj politic. Ar fi aproape hilar dacă n-ar fi vorba de această țară și de acest popor. Iar să pretinzi că faci ceea ce trebuie pentru România în coordonatele insuportabile în care românii sunt obligați să trăiască astăzi este de o aroganță definitorie pentru cei care se mândresc astfel”, a mai afirmat senatorul PSD de Suceava.

De asemenea, el consideră că, în condițiile în care se încearcă înlăturarea social-democraților de la decizie, cu șiretenie, cu acuze nefondate, cu încălcarea flagrantă a adevărului, poate să afirme că PSD nu va vota bugetul dacă propunerile făcute de acest partid nu vor fi prevăzute în el. „Pentru aducere aminte, mă refer la includerea măsurilor sociale, la investiții, la corectarea unor măsuri fiscale precizate în amănunt de nenumărate ori. Fac această afirmație din convingerea că bugetul trebuie să fie un instrument al <solidarității sociale> și nu doar un tabel de venituri şi cheltuieli.

Cât despre consultarea internă ce se va face în PSD, indiferent de tematică şi de părerea unora şi a altora, este treaba noastră şi numai a noastră”, a încheiat Ioan Stan .



Recomandări

Senatorul PSD de Suceava Ioan Stan consideră că tăierea salariilor din sistemul bugetar „la grămadă, cu toporul, nu este reformă!”

Senatorul Ioan Stan a criticat măsurile „rușinoase” luate de actualul Guvern și susține pachetul de măsuri de solidaritate propus de PSD

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a implementat proiecte de 34,5 milioane de euro din bani europeni și de la bugetul de stat

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a implementat proiecte de 34,5 milioane de euro din bani europeni și de la bugetul de stat
Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a implementat proiecte de 34,5 milioane de euro din bani europeni și de la bugetul de stat

DGASPC Suceava anunță modificări importante privind beneficiile de asistență socială pentru persoanele cu dizabilități

DGASPC Suceava anunță modificări importante privind beneficiile de asistență socială pentru persoanele cu dizabilități
DGASPC Suceava anunță modificări importante privind beneficiile de asistență socială pentru persoanele cu dizabilități