Senat – Presa, vinovată pentru imaginea proastă a parlamentarilor



Biroul Permanent al Senatului a discutat, ieri, propunerea de înființare a unei comisii comune care să cerceteze motivele pentru care imaginea parlamentarilor este defavorabilă, reprezentanții conducerii Senatului apreciind ca necesare „reglementarea relației cu presa”, precum și o lege a presei.
Președintele Senatului, Nicolae Văcăroiu, a criticat tendința presei de a prezenta, cu preponderență, crizele și scandalurile din Parlament. El a precizat, în schimb, că este interesat de transparență, de reflectarea cât mai corectă a activității și că „nu este adeptul unor forme radicale”.
„Eu plec cu teancurile acasă, stau până la două noaptea. Și colegii mei muncesc la fel. Este o muncă grea, nu ușoară. Dar, din păcate, trăim în permanente crize și scandaluri care prind la populație. Problemele societății românești se reglementează totuși prin legi”, a mai spus Văcăroiu.
Președintele Senatului a susținut că relația cu presa ar putea fi reglementată printr-o lege a presei. „Nu este posibil să îi facă pe toți parlamentarii pușlamale. Este o mare jignire pentru toți parlamentarii și pentru mine personal”, a mai afirmat Văcăroiu.