Președintele Traian Băsescu „a fost surprins de abordarea complet neserioasă” a miniștrilor Meleșcanu și Cioroianu, care, la finele anului trecut, în reuniuni externe, au angajat trimiterea de trupe în Ciad fără a avea aprobarea CSAT, au declarat pentru MEDIAFAX surse oficiale.
„În planul întrebuințării forțelor Armatei Romaniei la misiuni în afara țării pentru 2008, a fost prevăzută doar trimiterea a doi ofițeri de stat major la comandamentul operațional din Franța. Nici vorbă de 120”, au mai declarat pentru MEDIAFAX sursele citate.
Acestea susțin că șeful statului „a fost surprins de abordarea complet neserioasă” a reprezentaților Guvernului având în vedere „absența unei decizii a CSAT și riscurile infinit mai mari din Ciad, comparativ cu alte teatre de operații”.
Premierul Călin Popescu Tăriceanu a anunțat, în ședința de săptămâna trecută a Guvernului, aprobarea unei note privind participarea României, cu 120 de soldați, la misiunea militară a Uniunii Europene din Ciad și Republica Centrafricană, în cadrul contingentului frencez. Nota a fost transmisă spre aprobare Consiliului Suprem de Apărare a Țării, informa Executivul.
Ministrul Apărării Teodor Meleșcanu declara, la sfârșitul lui noiembrie 2007, că România intenționează să trimită o companie formată din 120 de militari în zona Africii Centrale care să participe la prima misiune militară lansată de UE.
Uniunea Europeană a aprobat oficial, săptămâna trecută, trimiterea imediată a unei forțe militare în Ciad și nord-estul Republicii Centrafricane, afectate de conflictul din Darfur și de lipsă de securitate din cauza insurgenței.
Conform rezoluției 1778 a Consiliului de Securitate al ONU” din septembrie 2007, Uniunea Europeană încredințează forței numite EUFOR Ciad-RCA sarcina de a proteja personalul ONU, respectiv misiunea poliției Națiunilor Unite și cei 3.000 de polițiști instructori, precum și civilii expuși pericolului și personalul umanitar.
EUFOR va supraveghea securitatea celor 241.000 de refugiați sudanezi veniți din Darfur în estul Ciadului și a altor 3.000 în nord-estul Republicii Centrafricane, precum și a celor 179.000 de cetățeni din Ciad și 20.000 din Republica Centrafricană deplasați în interiorul țărilor respective din cauza violențelor.
Mandatul acestei forțe formate din circa 3.700 de militari, dintre care peste jumătate francezi și restul din alte 13 țări europene, este de un an.
Președintele Traian Băsescu a declarat, luni, după întâlnirea cu omologul său francez Nicolas Sarkozy, că România va participa la forța UE în Ciad în condițiile definite de Consiliul de securitate al ONU în parteneriat cu Europa dar, mai ales, cu Franța, care va conduce eventualele operațiuni.
Potrivit Legii 42 din 2004 privind participarea forțelor armate la misiuni în afara teritoriului statului român, trimiterea forțelor armate în afara teritoriului statului se aprobă, la propunerea primului-ministru, de către președinte după consultarea Consiliului Suprem de Apărare a Țării.
Președintele informează Parlamentul despre decizie în termen de cinci zile de la luarea acesteia, iar dacă Parlamentul este în vacanță, la începerea sesiunii ordinare sau extraordinare, după caz.
Aceeași lege prevede că, la propunerea Ministerului Apărării Naționale, Consiliul Suprem de Apărare a Țării analizează și hotărăște, până la data de 30 iunie a fiecărui an, forțele și mijloacele ce pot fi puse la dispoziție în anul următor în vederea participării la misiuni.