– Eugen Nicolăescu, prezent în județ la școala de vară a tineretului liberal, va primi și un raport de necesitate în vederea restructurării sistemului de sănătate sucevean
Șeful Autorității de Sănătate Publică Suceava, doctor Alexandru Paziuc, va avea astăzi discuții cu ministrul Sănătății (venit în județ la școala de vară a tineretului liberal) asupra reformei în sistemul de sănătate sucevean.
Alexandru Paziuc va înainta ministrului Eugen Nicolăescu un raport ce conține prioritățile reformei la nivel de județ și propuneri pentru realizarea acesteia. Directorul ASP a declarat ieri că raportul va ajunge și pe masa parlamentarilor din județ, de la care va cere sprijin în vederea îmbunătățirii serviciilor medicale și restructurarea activității unităților sanitare de stat.
Prima pe lista de priorități propusă de Alexandru Paziuc este construirea unui spital județean de urgență în municipiul Suceava, cu servicii, circuite și dotări la standarde europene. Șeful APS este de părere că actualul spital de urgență nu are servicii, circuite și dotări corespunzătoare unui spital de urgență județean, fiind organizat ca un spital municipal.
A doua pe lista priorităților este finalizarea lucrărilor de construcție lăsate în paragină la Spitalul Municipal Fălticeni. Aici ar urma să fie organizate secții noi, deficitare în județ precum: îngrijiri paleative, geriatrie, pediatrie distrofici și ortopedie reparatorie. La acest moment, unitatea din Fălticeni este unul spitalele din județ cu cele mai mari probleme în ceea ce privește clădirile, 7 secții funcționând în 10 clădiri deteriorate.
Un punct aparte din raportul de necesitate în constituie informatizarea serviciilor medicale la nivelul asistenței medicale primare, ambulatorii de specialitate și spitalicești.
Alexandru Paziuc spune că realizarea unui asemenea sistem informatizat va conduce la îmbunătățirea comunicării între autoritatea sanitară și unitățile subordonate, implementarea sistemului de alertă și răspuns rapid la orice eveniment de sănătate publică și supravegherea stării de sănătate a populației.
De asemenea, directorul ASP solicită Ministerului Sănătății dotarea Serviciului Județean de Ambulanță cu cel puțin 20 de autosanitare moderne și asta pentru că în prezent SAJ Suceava se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește dotarea cu mașini, revenind doar câte o ambulanță la 11.000 de locuitori.






