Scandal la tv

Șeful Antenei 1 Suceava, reclamat la ITM de foști angajați



Corneliu Acasandre: „Ne-a zis că trebuie să stăm la serviciu cât spune el”
Corneliu Acasandre: „Ne-a zis că trebuie să stăm la serviciu cât spune el”

Scandal la Antena 1 Suceava, la mai puțin de o lună de la reapariția postului în casele sucevenilor. Șeful televiziunii locale, Costel Ignătescu, a fost reclamat la Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava de trei dintre foștii săi angajați, directorul tehnic, unul dintre cameramani și un tehnician de emisie și sunet. Ei ne-au declarat că sunt nemulțumiți deoarece au lucrat luni în șir la relansarea postului de televiziune, fără a avea însă forme legale de muncă și fără să-și primească salariile. Cei trei, de altfel, le-au spus inspectorilor de muncă că și ceilalți angajați, care au rămas să lucreze în continuare la Antena 1 Suceava, sunt în aceeași situație.
De cealaltă parte, conducerea Antena 1 Suceava susține că acuzațiile sunt nefondate și urmăresc denigrarea postului de televiziune.
„Țipa la noi că, dacă vrem să stăm 8 ore la program, să mergem la Plus Tv sau la Bucovina Tv”
Corneliu Acasandre, fost operator tv la Antena 1 Suceava, povestește că a început să muncească pentru afacerea în media a lui Costel Ignătescu de la mijlocul lunii iulie acestui an, înțelegându-se cu acesta din urmă la un salariu net de 700 de lei pe lună.
Acasandrei declară că, încă din primele zile de când a început treaba la studioul din Ițcani, i s-a încheiat un contract individual de muncă, și, deși i s-a promis în repetate rânduri că documentul va fi înregistrat la ITM Suceava, acest lucru nu s-a mai întâmplat.
Fostul operator tv a renunțat să mai muncească pentru Costel Ignătescu de aproximativ o săptămână și jumătate, sătul de faptul că acesta tot amâna plata salariilor.
„Din salariul promis, am primit, de la jumătatea lunii iulie și până am plecat, doar 500 de lei, cu toate că ar fi trebuit să primesc cel puțin 2.450 de lei, așa cum m-am înțeles inițial cu domnul Ignătescu”, explică Corneliu Acasandre. Acesta povestește că a fost în fiecare zi lucrătoare la serviciu și că, de multe ori, a făcut ore de muncă suplimentare, la cererea șefului său.
„Înainte ca postul să se deschidă am fost luni întregi pe teren. Mă trimitea să fac materiale și pentru Antena 1 București. Când aveam nevoie să ajung undeva repede îmi spunea să iau un taxi, că o să-mi deconteze cursa, însă nu a făcut-o niciodată. Am făcut și trimis la București mai multe știri, însă nu am primit un ban nici până în ziua de astăzi. La început ne-a spus că programul e de 8 ore pe zi, apoi ne-a zis că trebuie să stăm la serviciu cât spune el. Țipa la noi că, dacă vrem să stăm 8 ore la program să mergem la Plus Tv sau la Bucovina Tv, că la el se lucrează cel puțin 12 ore”, a mai spus fostul cameraman de la Antena 1 Suceava.
„Când i-am cerut salariul, să-mi plătesc chiria, mi-a spus că pot să dorm în studio”
Și Alexandru Chișcari, fost tehnician de emisie și sunet la Antena 1 Suceava, l-a reclamat pe Costel Ignătescu la ITM.
Chișcari susține că, deși a lucrat de la începutul lunii august a.c. până acum o săptămână și jumătate în studioul Antenei 1 Suceava, nu i s-a făcut carte de muncă, așa cum i se promisese de la început, și a primit doar 300 de lei. Asta, deși negociase cu Costel Ignătescu un salariu de 700 de lei pe lună.
„Eu sunt din Vatra Dornei și locuiesc cu chirie la Suceava. La un moment dat, i-am cerut să-mi dea salariu că am nevoie să-mi plătesc gazda, iar domnul Ignătescu mi-a spus că pot să dorm în studio. De altfel, de fiecare dată când eu sau vreunul din colegii mei îi aduceam aminte de bani, spunea că vorbim mai încolo și nu mai venea în ziua aia la serviciu. Deja glumeam între noi și îl sunam dimineața să-i spunem de bani și știam că în ziua aia nu mai trece pe la studio”, mărturisește Alexandru Chișcari.
„Ne cerea să lucrăm 14 ore pe zi, însă el uita să ne mai dea salariile”
Tiberiu Morariu a fost cooptat de Costel Ignătescu în echipa cu care urma să deschidă Antena 1 Suceava încă de la începutul lunii aprilie a.c.. I s-a propus funcția de director tehnic și un salariu de 1000 de lei. Față de Acasandre și Chișcari, lui Tiberiu Morariu i s-a făcut carte de muncă, însă, precizează el, cu o lună întârziere.
Totuși, când vine vorba de salariu, fostul director tehnic al postului local de televiziune recunoaște că situația nu e cu mult diferită față de cea a celor doi foști colegi.
„Mi-a dat banii în rate. Și, per total, nici măcar jumătate din cît ne-am înțeles. Când aduceam discuția despre bani, îmi spunea că îi voi primi în zilele următoare, însă acest lucru nu se întâmpla”, susține fostul director tehnic.
Morariu povestește că, în ultima perioadă, „Costel Ignătescu avea dese crize de isterie” și țipa atât la el, cât și ceilalți oameni care lucrau la Antena 1 Suceava: „O dată mi-a spus că ar trebui să fiu mulțumit că nu mă bate, că sunt patroni care-și bat angajații. Când îi mai spuneam de bani, ne ținea morală de genul ’iau de la gura copiilor mei, să vă dau vouă’. Mă acuza că sunt în cârdășie cu cei de la București de la Antenă și că vreau să-l sabotez pe el. Directorul regional mă suna să mă întrebe dacă avem lumini, decoruri, generice, oameni etc…. probabil că el (n.r. – Ignătescu) le spunea că totul e ok, dar eu nu puteam să-i mint, mai ales că omul ăla avea tot interesul să ne ajute și urma să vină și la Suceava. Eu îi prezentam exact situația reală… În ultima vreme, ne cerea să lucrăm 14 ore pe zi, însă el uita să ne mai dea salariile”.
Cei trei foști lucrători la Antena 1 Suceva le-au prezentat inspectorilor de muncă adeverințe eliberate de firma lui Costel Ignătescu (SC Eco Logistic SRL) pentru a le folosi la medicul de familie, adeverințe în care se precizează că sunt angajați ai postului de televiziune.
Inspectorii ITM, în control
Șeful ITM Suceava, Mihai Airinei, ne-a declarat că sesizările celor trei foști angajați ai Antenei 1 Suceava au fost înregistrate joi, 30 octombrie a.c., precizând că a dispus un termen de 15 zile pentru verificarea neregulilor reclamate.
„Dacă se vor confirma, atunci angajatorul riscă o sancțiune contravențională de minim 1500 de lei de persoană. Totodată, i se vor stabili măsuri pentru înregistrarea contractelor de muncă, achitarea drepturilor salariale, înregistrarea declarațiilor de comision și cele pentru contribuțiile sociale pe perioada în care reclamanții au lucrat la angajator. Se va stabili un termen de realizare a acestor măsuri, în caz contrar angajatorul urmând să primească o sancțiune contravențională între 3000 și 6000 de lei, iar reclamanții îndrumați să-și ceară drepturile în instanță”, a declarat inspectorul șef Airinei.
Reacția Antena 1 Suceava
Contactată telefonic, conducerea Antena 1 Suceava ne-a comunicat, prin Departamentul Resurse Umane, că așa-zisele nereguli nu se confirmă și că totul este un scenariu pus la cale pentru a discredita postul recent redeschis.
„Tiberiu Morariu a avut într-adevăr încheiat contract cu noi, iar chestiunile legate de salariu vor face obiectul verificărilor celor de la ITM și se va vedea că nu are dreptate. Întregul colectiv Antena 1 Suceava a fost nemulțumit de colaborarea cu el. În ceea ce-l privește pe Corneliu Acasandre, el a avut contract ca persoană fizică autorizată cu postul mare de televiziune, lucrând practic reportaje, în calitatea lui de corespondent pentru Antena 3. Reportajele, știrile, produse de Corneliu din iulie au fost exclusiv pentru Antena 3. Contractul semnat cu cei de la București era o relație directă între ei și el, banii urmând a fi virați pe card. Corneliu a făcut într-adevăr știri multe, a umblat peste tot. Dintre toți cei trei, el este într-adevăr o pierdere pentru Antena 1 Suceava. Postul nostru a început să emită pe 13 octombrie, iar toate contractele s-au semnat pe data de 1 octombrie și urmează a fi înregistrate în termenul legal la ITM. Toți cei care au muncit înainte de deschidere și-au luat banii la timp. Alexandru Chișcari a lucrat de când am început să emitem, dar ba venea la serviciu, ba nu venea… Sunt tot felul de reproșuri legate poate și de modul cum s-au derulat contractele înainte, dar astea sunt lucruri care se reglează între oameni, nu prin ITM sau prin presă”, ni s-a comunicat telefonic de la Departamentul de Resurse Umane al postului de televiziune Antena 1 Suceava.


Alexandru Chișcari: „Mi-a spus că pot să dorm în studio”
Alexandru Chișcari: „Mi-a spus că pot să dorm în studio”
Tiberiu Morariu: „Mi-a spus că ar trebui să fiu mulțumit că nu mă bate, că sunt patroni care-și bat angajații”
Tiberiu Morariu: „Mi-a spus că ar trebui să fiu mulțumit că nu mă bate, că sunt patroni care-și bat angajații”
Costel Ignătescu, șeful Antenei 1 Suceava
Costel Ignătescu, șeful Antenei 1 Suceava
Corneliu Acasandre: „Ne-a zis că trebuie să stăm la serviciu cât spune el”
Corneliu Acasandre: „Ne-a zis că trebuie să stăm la serviciu cât spune el”


Recomandări

ITM Suceava le reamintește angajatorilor că termenul limită pentru trecerea de la Revisal la Reges-Online este 31 decembrie 2025

ITM Suceava le reamintește angajatorilor că termenul limită pentru trecerea de la Revisal la Reges-Online este 31 decembrie 2025
ITM Suceava le reamintește angajatorilor că termenul limită pentru trecerea de la Revisal la Reges-Online este 31 decembrie 2025