Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a pus sechestru asigurator, la sfârșitul săptămânii trecute, pe averea omului de afaceri Gigi Becali, patronul FC Steaua București, pentru a recupera datoriile clubului către bugetul de stat, în valoare de peste 7 milioane de euro.
„Vineri și sâmbătă (14 și 15 octombrie – n.r.), Fiscul a instituit sechestru asigurator pe bunurile lui Gigi Becali, pentru a recupera datoriile fostului club de fotbal Steaua către stat. Respectăm astfel ultimatumul pe care l-am dat cluburilor de fotbal, în urmă cu două săptămâni, pentru plata datoriilor”, a declarat președintele ANAF, Sebastian Bodu.
El a arătat că instituirea sechestrului se bazează pe o prevedere a Codului de procedură fiscală, care se află în vigoare din anul 2003, potrivit căreia autoritățile fiscale pot solicita răspunderea în solidar a patronilor unor societăți comerciale în legătură cu datoriile firmelor, dacă se dovedește că aceste persoane au cauzat în mod intenționat intrarea în insolvență a societăților.
Bodu a arătat că Agenția deține documente care probează faptul că acțiunile lui Gigi Becali au avut ca efect neplata datoriilor de către clubul Steaua.
De asemenea, președintele ANAF a explicat că Fiscul se poate îndrepta direct împotriva lui Becali pentru recuperarea datoriilor, fără să mai apeleze la justiție, conform Codului de procedură fiscală.
Bodu a arătat că mențiunile de la Registrul Comerțului îl indică încă pe Gigi Becali ca acționar majoritar la Steaua, deși acesta a declarat, recent, că și-a vândut acțiunile către membri ai familiei sale.
„Multe firme din România au recurs la această șmecherie, pentru a transfera responsabilitatea datoriilor, dar în cazul Steaua, vânzarea acțiunilor nu este opozabilă fiscului, adică ANAF poate să o ignore, pentru că nu a fost înregistrată la Registrul Comerțului”, a mai spus Bodu.
El a adăugat că instituirea sechestrului asigurator pe bunuri înseamnă că acestea nu pot fi întrăinate, dar rămân în proprietatea lui Gigi Becali.
În termen de circa o săptămână, sechestrul asigurator va fi transformat în sechestru executoriu, după comunicarea unei decizii de impunere de către autoritatea fiscală, astfel că ANAF va putea trece la executarea silită a bunurilor din averea lui Becali, a precizat președintele ANAF.
Becali are posibilitatea să achite datoriile în termen de 30 de zile de la comunicarea deciziei de impunere.
ANAF precizează că suma totală a obligațiilor restante ale SC Steaua București către bugetele de stat este de 41,69 milioane lei (416,69 miliarde lei vechi).
Totodată, ANAF a reluat somația publică pentru cluburile de fotbal pentru a se conforma prevederilor legale privind plata obligațiilor bugetare restante în termenul de grație acordat.
La începutul lunii octombrie, președintele ANAF a anunțat că toate cluburile de fotbal trebuie să-și plătească obligațiile restante la bugetul de stat în termen de trei săptămâni, inclusiv datoriile acumulate de vechile grupări, în caz contrar urmând să fie aplicate normele Codului de Procedură Fiscală.
Suma totală de recuperat de la cluburile de fotbal se ridică la 165,3 milioane lei (1.653,1 miliarde lei vechi).
– Fiscul cere sprijinul primăriilor în sechestrul asupra averii lui Gigi Becali
Fiscul a solicitat primăriilor localităților Voluntari, Mogoșoaia, Otopeni, Afumați, Tunari, Snagov, Ștefănești și Pantelimon să pună la dispoziția autorităților fiscale documentele care servesc la identificarea bunurilor al căror proprietar este George Becali, în vederea instituirii sechestrului.
Potrivit unui comunicat al Agenției de Administrare Fiscală (ANAF), primăriile amintite au primit notificări prin care li se mai solicită să nu elibereze certificate fiscale la cerere, în ipoteza in care George Becali va intenționa sa-și înstrăineze bunurile.
Sechestru pe averea lui Gigi Becali, pentru recuperarea unei datorii de 7 milioane euro
