Seat prezintă în premieră Leon Cupra Facelift



Seat León Cupra Facelift
Seat León Cupra Facelift

Seat a avut suficiente motive ca să nu lipsească la Salonul Auto de la Barcelona.
Cele trei noutăți apărute în cadrul acestui eveniment ne-au convins că spaniolii sunt foarte activi și determinați să sublinieze publicului că sunt pe o pantă ascendentă. Una din atracțiile salonului a fost evoluția versiunii de performanță Leon Cupra. Vorbim de un model pus în mișcare de un motor turbo de 2,0 litri ce dezvoltă 241 de cai putere, modelul sportiv se evidențiază prin noile jante de 18 inch cu cinci spițe duble, priza de aer centrală de dimensiuni generoase și evacuarea cromată. Caroseria vopsită în tradiționala culoare galben, este asortată cu oglinzi laterale negre și elemente din plastic de aceeași nuanță prezente pe spoilerul spate și secțiunea față.
Interiorul este în mare parte același. Scaune sport cu o bună susținere laterală, pedalierul din aluminiu, instrumentarul de bord iluminat în alb completează atmosfera interioară. Plafonul, montanții și ușile sunt acoperite cu un material de culoare neagră, iar volanul are un design nou.
Dotată cu suspensii sport, Leon Cupra Facelift are o ținută de drum mult mai precisă decât a modelului comun, garda la sol coborâtă fiind un alt factor care contribuie la stabilitatea mașinii.
Echiparea bogată constituie un alt punct forte al acestei versiuni, care dispune de controlul stabilității, sistemul de asistare la frânarea de urgență (EBA), dispozitiv de avertizare pentru pierderea presiunii în roți, airbag pentru șofer și pasagerul din față, airbag lateral și de tip cortină, climatizare dual-zone cu control, proiectoare de ceață, faruri adaptive, computer de bord și radio-CD cu opt difuzoare.
Îmbunătățirile aduse versiunii de top Leon nu au vizat și prestațiile dinamice, acestea fiind identice vechiului model: accelerație de la 0 la 100 km/h în 6,4 secunde, viteză maximă 247 km/h.
La capitolul consum, Seat susține că sportivul hatchback are nevoie de 8,3 litri/100 km, cu 0,1 litri mai mult decât precedentul vehicul, ceea ce ne obligă să afirmăm că nu s-au făcut progrese.

O noutate interesantă este sistemul XDS, disponibil și pe Ibiza FR, care este de fapt o funcție de control al tracțiunii care îndeplinește aceleași sarcini ca și un diferențial cu alunecare limitată, gestionat electronic.


Seat León Cupra Facelift
Seat León Cupra Facelift
Seat León Cupra Facelift
Seat León Cupra Facelift