Elevii din clasele primare din satul hunedorean Holdea vor începe noul an școlar într-un container de șantier, unde învață de câțiva ani, existând însă promisiunea construirii unei clădiri noi, în timp ce alți zeci de copii din Densuș și Toplița au orarul decalat din cauza lipsei microbuzelor.
În ultimii șase ani, cei zece elevi din clasele I-IV din satul hunedorean Holdea, comuna Lăpugiu de Jos, au învățat într-un container de șantier, de 15 metri pătrați, racordat doar la energie electrică, în timp ce toaleta este în curte, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Și în acest an, elevii vor începe cursurile în același container, dar autoritățile afirmă că, odată cu noul an școlar, va începe și construcția unei școli noi, care să fie finalizată în scurt timp.
„Anul trecut am avut zece elevi la Holdea și anul acesta probabil numărul va fi la fel. Avem speranțe că în acest an școlar se va finaliza clădirea noii școli și copiii vor fi mutați acolo”, a declarat, vineri, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Hunedoara, Marta Mathe.
Vechea școală din Holdea – sat aflat la aproximativ 50 de kilometri de Deva – s-a desființat la începutul anilor 1990, după ce numărul copiilor din sat a scăzut. În câțiva ani, fiind nefolosită, clădirea școlii a ajuns o ruină. Părinții elevilor care mergeau la școală în satele învecinate, la Ohaba sau Cosești, și aveau de parcurs zilnic 10-12 kilometri s-au opus navetei și, împreună cu autoritățile locale, au găsit o soluție: un container de șantier drept sală de clasă și o toaletă în curte.
Potrivit primarului comunei Lăpugiu de Jos, Alin Chiorean, o școală nouă la Holdea ar fi costat 100.000 de lei, în timp ce veniturile proprii ale întregii comune erau de 90.000 de lei, bani ce trebuiau folosiți pentru nevoile tuturor celor opt sate.
Acum însă, la Holdea se va construi o școală, în urma unei campanii derulate de un post de radio și partenerii săi.
Cea mai mare parte a materialelor de construcții au ajuns deja la Holdea, iar peste câteva zile se speră că va fi adusă și țigla necesară. Noua școală va fi o clădire lungă de 24 de metri și lată de 6,4 metri, care va cuprinde o sală de clasă, o sală de festivități și o cancelarie.
„Clădirea se ridică pe amplasamentul vechii școli și al vechiului cămin cultural, care erau în paragină și au fost demolate. Luni încep lucrările efective. Am toate motivele să sper că până la 1 octombrie noua școală va fi ridicată, finisată și funcțională”, a spus primarul Alin Chiorean.
Pe de altă parte, pentru zeci de elevi din comunele hunedorene Densuș și Toplița programul școlar a fost decalat cu până la o oră, pentru a putea ajunge în sălile de clasă, întrucât trebuie să fie preluați de un singur microbuz copii din mai multe sate.
„În județul Hunedoara avem 80 de microbuze școlare și am mai avea nevoie de 21 de microbuze. Am trimis solicitarea din timp la minister și ni s-a spus că se va organiza o nouă licitație și vom primi. Până atunci, ne descurcăm pe plan local. Avem elevi care merg la școală cu transportul local și din păcate li se decontează doar după ceva timp abonamentele și avem două comune, Toplița și Densuș, unde școlile au solicitat decalarea programului pentru a putea aduce în timp util toți elevii. La Toplița, elevii vor începe orele la 9.00 și programul li se prelungește până la ora 13.00, iar la Densuș decalajul este de jumătate de oră”, a explicat purtătorul de cuvânt al ISJ Hunedoara, Marta Mathe.
În județul Hunedoara, noul an școlar va începe în 430 de clădiri, dintre care 108 au personalitate juridică.
„Șapte la sută din unitățile de învățământ, adică 24 de școli și grădinițe, nu au autorizații sanitare de funcționare. Vorbim de 14 școli fără autorizație și de 10 grădinițe. Grădinițele sunt cele mai multe în zona Văii Jiului și nu au obținut autorizație fie pentru că se află la parterul unor blocuri de locuințe și nu au spațiu de joacă afară, fie din cauza faptului că nu au structură separată de intrare față de școala gimnazială cu care împart același spațiu. Și la școli, tot în Valea Jiului stăm cel mai rău, motivele fiind neasigurarea surselor de apă în mediul rural și grupuri sanitare necorespunzătoare”, a declarat purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică (DSP) Hunedoara, Cecilia Birău.
Nicoleta Medrea, corespondenti@mediafax.ro