Scandal și acuzații de „minciună”: Bugetul Transporturilor a fost aprobat după 3 ore de dezbateri și certuri, cu amendamente



Bugetul Ministerului Transporturilor a fost adoptat, duminică, de Comisiile de buget, după peste trei ore de dezbateri și certuri între aleși, fiind adoptate o serie de amendamente care nu presupuneau efort bugetar, precum și un amendament fără sursă de finanțare, care a fost ulterior retras, informează Mediafax.Bugetul instituției este, în 2016, de 11,8 miliarde de lei, în scădere cu 7,63% față de anul în curs. Parlamentarii au depus peste 70 de amendamente, o parte fiind adoptate, cu susținerea ministrului Dan Costescu, având în vedere că nu presupuneau efort bugetar, ci doar transferuri între capitole. Acestea făceau referire la lucrări de drumuri naționale și autostrăzi, în special la capitolul studii și proiecte.



Recomandări

Flutur după două ore de dezbateri pentru aprobarea bugetului județului pe 2024: „Este un buget pentru dezvoltare și vom avea foarte multă treabă”

Flutur după două ore de dezbateri pentru aprobarea bugetului județului pe 2024: „Este un buget pentru dezvoltare și vom avea foarte multă treabă”