Zăpezile care blochează unele drumuri, în special cele din zonele rurale ale județului, țin închise la ora actuală șase unități de învățământ din Suceava. Potrivit datelor furnizate de Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Suceava, astăzi nu se fac ore în șase unități de învățământ din județ, toate acestea fiind din comuna Adâncata. Este vorba despre unități de învățământ, școli și grădinițe, din Adâncata, Călugăreni și Fetești, unde învață 526 de elevi și preșcolari.
În restul școlilor și grădinițelor din județ, purtătorul de cuvânt al IȘJ, Laura Hacman, a spus că „orele de desfășoară normal, cursurile s-au reluat, întrucât și vremea s-a încălzit”.
Ieri nu s-au făcut ore în 12 unități de învățământ din Suceava, din mai multe comune, și 850 de elevi și preșcolari au stat acasă. Situația a fost și mai gravă în urmă cu mai bine de două săptămâni, când din cauza temperaturilor extrem de joase de afară, dar și din cauza temperaturilor scăzute din sălile de clasă, 38 de unități de învățământ, școli și grădinițe, au fost închise și aproximativ 3.000 de elevi au stat acasă una sau chiar mai multe zile.