Șase români, salvați de cetățeni din Germania, Polonia și Belgia care au donat celule stem



Viețile a șase români au fost salvate de cetățeni din Germania, Polonia și Belgia care au donat celule stem pentru transplant, întrucât în țară nu au fost donatori compatibili în familie, informează conducerea Registrului Donatorilor de Celule Stem.
„Anul acesta, prin intermediul Registrului Donatorilor de Celule Stem, șase pacienți care aveau nevoie de un transplant și pentru care nu s-au identificat donatori compatibili în familie, au fost transplantați cu succes în cele trei centre din țară, respectiv la Institutul Clinic Fundeni, Spitalul de Urgență pentru Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara și astăzi un pacient a fost transplantat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș”, se arată într-un comunicat, precizându-se că donatorii pentru cei șase pacienți sunt din Germania, Polonia și Belgia.
Un număr de 25 de români așteaptă în prezent să fie identificat un donator compatibil în vederea realizării transplantului.
Șapte pacienți care au deja un donator compatibil confirmat vor beneficia de un transplant de celule stem hematopoietice în următoarea lună, a mai precizat sursa citată.
În cadrul campaniei „Donează o șansă la viață!”, Registrul Național al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină București și Asociația Salvatorilor Voluntari în Situații de Urgență a demarat în 27 iulie în trei parcuri din București, o serie de evenimente de promovare a donării de celule stem hematopoietice,
Pentru mai multe informații despre donarea de celule stem hematopoietice, a fost deschis și o linie TelVerde 080 088 STEM (7836), dar și site-ul www.registru-celule-stem.ro .