Fostul președinte irakian, Saddam Hussein, a declarat că este pregătit să se sacrifice pentru cauza arabă și le-a cerut și altor arabi să îi urmeze exemplul, informează CNN, citând o scrisoare a fostului dictator, publicată duminică.
„Sufletul meu și tot ceea ce sunt va fi sacrificat pentru gloriosul nostru popor”, afirmă Saddam.
Două ziare iordaniene au publicat duminică fragmente ale scrisorii, trimisă de fostul dictator unui prieten din Iordania, care a cerut ca identitatea să-i fie păstrată anonimă, a precizat Comitetul Internațional al Crucii Roșii, care a asigurat expedierea scrisorii și a garantat autenticitatea acesteia.
Scrisoarea, de o singură pagină, nedatată, a fost expediată la 16 august, a declarat purtătorul de cuvânt al Crucii Roșii, Rania Sidani, adăugând că textul a fost parțial cenzurat de armată.
Abdul Haq al-Ani, desemnat de fiica lui Saddam drept avocat al familiei, a declarat că nu știe nimic despre document și a refuzat să comenteze textul.
Fostul lider irakian, arestat în decembrie 2003, se află în custodie, în așteptarea primului proces, în care i se aduc acuzații privind represaliile ordonate în 1982, după o tenativă de asasinare. El a compărut în fața unui tribunal irakian în iulie 2004 pentru a i se aduce la cunoștiință o listă cu acuzațiile preliminare, care includ invadarea Kuwaitului în 1990, campania din 1986-1988 împotriva minorității kurde din nordul Irakului, atacul cu arme chimice din 1988 asupra localității kurde Halabja și represiunea din 1991 a revoltelor kurzilor și șiiților.
