La Clubul Artelor Vizuale din incinta Shopping City Suceava s-a deschis duminică expoziția tematică cu genericul „Sacru și profan”, organizată, sub egida Universității „Ștefan cel Mare” Suceava, de Asociația de Artă „Nicolae Tonitza” (TAG – Tonitza Art Group).
TAG – o grupare artistică aflată în permanentă expansiune
Expoziția, care etalează un număr de 38 de lucrări realizate de membrii TAG în intervalul 2012- 2013, readuce în atenția publicului, de data aceasta într-o locație din afara perimetrului universitar (expozițiile TAG sunt prezentate, de regulă, în galeria proprie de la etajul Auditorium-ului „Joseph Schmidt” al universității sucevene), o grupare artistică aflată în permanentă expansiune, dovadă fiind noii membrii prezentați cu prilejul fiecărei expoziții.
Așa cum a anunțat la deschidere artista plastică Ana Maria Ovadiuc (AMO), președinta în exercițiu a asociației, noile „achiziții” TAG sunt Rodica Maria Iacobescu și Leonard Adrian Melisch, doi artiști care s-au remarcat la cea de-a VI-a ediție (2013) a Concursului Național de Artă Plastică „Ion Irimescu”, organizat de Consiliul Județean Suceava, Școala de Arte „Ion Irimescu” și Centrul Cultural Bucovina, obținând Premiul I, respectiv Mențiune la secțiunea Pictură.
Ana Maria Ovadiuc a invitat-o, alături de cei doi noi membri ai asociației, pe Ioana Palamar, care cu numai o zi în urmă și-a deschis o expoziție personală la Iulius Mall Suceava, expoziție care, sub genericul „Crâmpeie de suflet”, etalează 25 de lucrări de pictură executate în perioada 2009-2013.
„Viața ar trebui să fie ca o compoziție în care sacrul și profanul să se afle în echilibru…”
Comentând expoziția, Ana Maria Ovadiuc a prezentat și cel de-al patrulea număr al publicației „Info Art USV”, buletinul informativ al TAG, număr dedicat integral expoziției „Sacru și profan”.
Aprecieri cu privire la expoziție au făcut Ioana Palamar (care a subliniat faptul că „viața ar trebui să fie ca o compoziție în care sacrul și profanul să se afle în echilibru, pentru a ne simți mai liberi, mai curați și mai buni”), Leonard Adrian Melisch (care, referindu-se la prezența TAG într-o altă locație decât cea obișnuită, și-a exprimat speranța că vor exista mai mulți vizitatori interesați de artă) și prof. Cătălin Alexandru Chifan (care a apreciat expoziția ca fiind „foarte diversificată ca tehnică, idee, culoare și formă”, permițând fiecărui artist expozant să-și manifeste personalitatea).
Expoziția cu vânzare, care poate fi vizionată la Clubul Artelor Vizuale din incinta Shopping City Suceava, prezintă pe simeze lucrări semnate de Ana Maria Ovadiuc (AMO), Rodica Maria Iacobescu, Cătălin Alexandru Chifan, Andreea Alexandra Stela Juduc, Mihai Pînzaru PIM, Cristina Iacob, Carmel Georgescu, Ioana Cezara Poiată, Leonard Adrian Melisch, Cristina Hreamătă Macoveiciuc, Ioana Palamar, Cristina Elena Chiriac, Sophia Cristina Lauric, Liviana Pînzaru, Angelica Mirela Pagu, Rodica Postolache, Ionela Olaru și Gabriela Popoveniuc.