Rusia va continua să importe produse de origine animală din Uniunea Europeană și după 1 ianuarie 2007, în virtutea unui acord în acest sens încheiat cu Comisia Europeană, a anunțat, marți seara, ministrul rus al Agriculturii, Aleksei Gordeev, citat de AFP.
„Am acceptat semnarea unui acord” între Rusia și UE, a afirmat Gordeev în cursul unei conferințe de presă organizate la Moscova împreună cu comisarul european pentru Sănătate și Protecția Consumatorului, Markos Kyprianou.
„Începând de la 1 ianuarie 2007, livrările de produse din spațiul UE – mă refer la cele care au toate autorizațiile necesare – vor continua în regim normal”, a adăugat ministrul rus al Agriculturii.
La începutul lunii noiembrie, Rusia a anunțat că va interzice importurile tuturor produselor de origine animală, din cauza preocupărilor sanitare legate de aderarea României și Bulgariei la UE, state în care există cazuri de pestă porcină.
Acord
Rusia va continua să importe produse de origine animală din Uniunea Europeană





