Românii efectuează în medie șase plăți cu cardul anual, număr foarte redus față de alte țări europene, pe fondul penetrării încă slabe a cardurilor și terminalelor de plată la comercianți în afara marilor orașe, potrivit datelor companiei de audit și consultanță PwC.
„În România se realizează șase plăți cu cardul pe cap de locuitor pe an, fiind urmată doar de Bulgaria, cu patru plăți pe an. Cel mai aproape se situează Grecia, unde se înregistrează șapte plăți pe an pe cap de locuitor”, a declarat, miercuri, la conferința Mediafax Talks about Mobile Banking, Andrei Crețu, managing consulting PwC.
El a arătat că în Cehia sunt realizate anual 26 de plăți cu cardul pe cap de locuitor, în Ungaria 23, iar pe prima poziție în top se situează Marea Britanie, cu 128 de plăți pe an.
„Românii folosesc în continuare cu preponderență numerarul, însă prevedem o creștere puternică în viitor pentru utilizarea cardului”, a spus Crețu.
În România, 87% din tranzacțiile cu cardul sunt efectuate la bancomate, respectiv utilizatorii își scot banii de pe card, doar 13% realizându-se prin terminalele de plată la comercianți (POS-uri). Spre deosebire, în Europa de Vest tranzacțiile la bancomate au o pondere de 36%, restul revenind POS-urilor, iar în Europa Centrală și de Est plățile la comercianți cumulează 58%.
La rândul său, Cătălin Crețu, directorul general pentru România al Visa Europe, a menționat că procentajul tranzacțiilor cu cardul la POS-uri se situează la 18% ca valoare, însă ca număr acesta ajunge la 40%.
„Valoarea medie a tranzacțiilor fiind mai mică, ne situăm la sub 20% ca valoare, dar ca număr de tranzacții procentul de 40% ne apropie de cel din regiune”, a spus directorul Visa.
Persoanele cu vârste între 25 și 34 de ani din mediul urban au utilizat cel mai mult serviciile de internet banking în ultimele trei luni, cu o pondere de 12,8%, urmate de cele din categoria de vârstă 35-44 de ani, cu 11,7%.
„Avem potențial de creștere pe fiecare grupă de vârstă, însă trebuie să știm cum să stimulăm această creștere”, a declarat la conferința pe tema mobile banking Bogdan Spuză, director de marketing și segmente al Diviziei Retail a UniCredit Țiriac Bank.
Serviciile de internet banking au fost utilizate în ultimele trei luni de persoane cu vârste cuprinse între 45 și 54 de ani, cu o pondere de 9,1%, urmate de segmentul de vârstă 55-64 de ani (7,3%), 65-74 ani (4,1%) și tinerii cu vârste între 16 ani și 24 de ani, aceștia reprezentând 3,1%, potrivit datelor Institutului Național de Statistică prezentate de Spuză.
În ceea ce privește serviciile bancare efectuate de pe telefoanele mobile, principalele operațiuni realizate de clienți sunt verificarea soldului pe cont (90%), transferurile bancare (42%), plățile online (26%) și localizarea ATM-urilor (21%).
La rândul său, Robert Mihaljek, business development manager în cadrul companiei Asseco SEE, a arătat că tinerii sunt foarte apropiați de noua tehnologie și de tot ce înseamnă dispozitive inteligente (gadget-uri), aceștia reprezentând o piață foarte atractivă pentru serviciile de internet și mobile banking, cu un mare potențial de creștere.