România, Ungaria și Austria intenționează să interconecteze piețele naționale de electricitate



România, Ungaria și Austria intenționează să interconecteze piețele naționale de electricitate, situație care ar permite producătorilor români să majoreze exporturile în Europa Occidentală, a declarat, vineri, directorul general al Transelectrica, Stelian Gal. „Am început cu Austria și Ungaria un program de cuplare a piețelor. Suntem în faza de semnare a memorandumului de înțelegere”, a afirmat Gal, într-o conferință de presă susținută la Arad.
Potrivit acestuia, cel mai important beneficiu pentru producătorii români de energie va fi creșterea cantităților exportate.
Transelectrica, prin OPCOM, operatorul pieței de energie din România, oferă Ungariei asistență tehnică pentru crearea unui operator de energie. „Suntem îndreptățiți să sperăm că vom avea o bursă regională de energie la București, având în vedere nivelul actual al OPCOM”, a spus Gal.
Întrebat dacă, prin crearea acestei piețe de energie împreună cu Austria și Ungaria, prețul final la electricitate va scădea, Gal a răspuns că ar fi „ideal”, dar în acest moment nu se poate estima o astfel de evoluție.
Intenția autorităților române de a impune OPCOM ca bursă regională de energie datează de câțiva ani și este inclusă și în documentul de politică energetică a României pentru perioada 2007-2020, aprobat anul trecut de guvern, dar deocamdată acest lucru nu s-a întâmplat.