Roland Berger va restructura activitatea CN Poșta Română



Compania Roland Berger împreună cu firma de avocatură Mușat&Asociații și Mazars România vor furniza Ministerului Comunicațiilor și Tehnologiei Informației (MCTI) serviciile de consultanță în procesul de restructurare a activității Companiei Naționale Poșta Română (CNPR), potrivit unui anunț al MCTI.
„În perioada imediat următoare vor începe negocierile în vederea semnării contractului de consultanță. Avem toate motivele să credem că procesul de restructurare va crește valoarea companiei și va maximiza profitul obținut de statul român în cadrul viitoarei tranzacții”, a declarat ministrul Comunicațiilor, Zsolt Nagy.
Firma de avocatură Mușat&Asociații va furniza serviciile de consultanță juridică, în timp ce Mazars România va asigura partea de consultanță financiară.
La începutul lunii mai, cinci companii de consultanță au depus oferte pentru realizarea procesului de restructurare a activității CNPR.
Ofertele au fost primite din partea Bearing Point, ING, McKinsey&Company, Roland Berger Strategy Consultans și consorțiul Ernst&Young, CAIB Corporate GmbH și NM Rothschild&Sons Ltd.
Statul deține, prin MCTI, întregul pachet de acțiuni la Poșta Română.
Autoritățile intenționează să finalizeze procesul de privatizare a companiei până în 2008, inclusiv prin listarea la bursă a unei părți din acțiuni.