Robert Pattinson, cât pe ce să fie strivit de un elefant



Actorul Robert Pattinson era să fie strivit de un elefant în timpul filmărilor la noua producție „Water for Elephants”, de Francis Lawrence, scăpând din incident ca prin urechile acului, informează contactmusic.com.
Starul, care joacă în acest film alături de Reese Witherspoon și Christoph Waltz, era să fie strivit de elefant, pe nume Rosie, în timp ce încerca să-i facă baie. Mai precis, chipeșul actor a alunecat de pe spatele elefantului, în momentul în care acesta și-a ridicat picioarele din față și s-a rostogolit pe o parte în noroi.
„Putea să fie un dezastru dacă se rostogolea peste el, dar a avut noroc, aterizând cu fața în noroi. Era murdar, dar teafăr”, a spus o sursă de pe platouri.
Robert Pattinson a devenit celebru cu rolul vampirului Edward Cullen din franciza cinematografică „Amurg/ Twilight”, inspirată din romanele autoarei americane Stephenie Meyer. Primele două lungmetraje din această franciză de succes – „Amurg”, de Catherine Hardwicke, și „Saga Amurg: Lună Nouă”, în regia lui Chris Weitz – au obținut împreună încasări de 1,1 miliarde de dolari. Al treilea film din serie, „Saga Amurg: Eclipsa”, a avut premiera în această vară.