Solicitare

Ritmicitate mai mare la lucrările de la podul de peste râul Suceava



Ion Lungu: „Mi-aș dori să abordăm și lucrările la pasajul de cale ferată”
Ion Lungu: „Mi-aș dori să abordăm și lucrările la pasajul de cale ferată”

Lucrările la podul de peste râul Suceava din zona Bazar trebuie executate cât mai rapid. Pentru ca perioada în care traficul auto va fi restricționat pe acest pod să nu se prelungească prea mult, primarul Ion Lungu le-a cerut reprezentanților firmei care efectuează lucrările în zonă să aibă o ritmicitate mai mare. În plus, șeful municipalității sucevene le-a cerut reprezentanților Poliției Rutiere să se pronunțe asupra oportunității deschiderii unui nou front de lucru. Este vorba de începerea lucrărilor de asfaltare și modernizare a podului care traversează calea ferată și care ar presupune impunerea restricțiilor de circulație și în această zonă.
„Mi-aș dori să abordăm și lucrările la pasajul de cale ferată. Trebuie văzut dacă traficul permite acest lucru, iar în caz afirmativ trebuie văzut dacă firma constructoare are suficiente resurse pentru a se apuca de treabă pe două fronturi. Dacă tot deranjăm șoferii, măcar să-i deranjăm o singură dată, nu de două ori”, a argumentat primarul Ion Lungu.
Decizia demarării lucrărilor la podul care traversează calea ferată va fi luată de comun acord cu Poliția Rutieră în perioada imediat următoare.