Medicii din Statele Unite nu le comunică pacienților rezultatele proaste ale analizelor lor medicale, în 7% din totalul cazurilor, potrivit unui studiu publicat recent în Archives of Internal Medicine, informează Reuters.
Ei afirmă că sistemul dosarelor medicale electronice, susținut de președintele american Barack Obama și de mulți experți ca fiind o metodă de reducere a erorilor medicale, nu reușește să prevină aceste greșeli, în unele cazuri fiind chiar vinovat chiar de o ușoară creștere a acestui tip de erori.
„Sistemul dosarelor medicale electronice nu rezolvă ca prin minune aceste probleme”, a explicat medicul Lawrence Casalino de la Weill Cornell Medical College din New York, coordonatorul acestui studiu.
Prin necomunicarea către pacienți a rezultatelor proaste ale testelor lor medicale, se ajunge la o întârziere a începerii tratamentului împotriva cancerului și a multor maladii cardiace, micșorând astfel șansele de supraviețuire ale pacienților și expunându-i pe medici în fața riscului unor procese de malpraxis.
„Punerea unui diagnostic greșit reprezintă cea mai comună cauză întâlnită în procesele de malpraxis”, a explicat Lawrence Casalino.
Echipa medicală coordonată de acest medic american a analizat dosarele medicale a peste 5.000 de pacienți din peste 23 de clinici, de pe întregul teritoriu al Statelor Unite, cercetând rezultatele testelor medicale efectuate pentru detectarea colesterolului, a diabetului, dar și rezultatele mamografiilor și ale testelor de sânge pentru detectarea cancerului de colon.
Ei au descoperit că medicii nu și-au informat pacienții despre aceste rezultate în 7,1% din totalul cazurilor analizate. Performanțele individuale ale fiecărui medic au variat într-o plajă foarte largă. Anumite clinici și-au informat corect toți pacienții, dar altele au comis această eroare în 26% din cazuri.
Clinicile care au folosit o combinație între dosarele medicale clasice și cele electronice, intitulată „dosar medical parțial electronic”, au înregistrat cea mai mare rată de eșecuri, în timp ce pentru celelalte clinici, care au folosit fie sistemul clasic, fie cel electronic, nu s-au înregistrat diferențe semnificative.
Lawrence Casalino consideră că medicii au nevoie în prezent de un set de reguli explicite, referitoare la informarea pacienților asupra rezultatelor analizelor lor medicale. El consideră că toate rezultatele acestor teste trebuie retrimise de clinici către medicii care au ordonat efectuarea lor, iar pacienții ar trebui să fie informați despre rezultatele tuturor analizelor, chiar și atunci când acestea nu prezintă nici un motiv de îngrijorare.
Totodată, pacienții ar trebui educați în această privință și ar trebui să le ceară medicilor lor rezultatele pentru toate analizele pe care le-au făcut. „Nu trebuie să presupuneți că dacă nu primiți nici o veste înseamnă deja o veste bună”, a explicat medicul american.