Mai mulți elevi de la Așezământul de copii „Sf. Ierarh Leontie” Rădăuți, absolvenți de gimnaziu sau liceu, au obținut rezultate foarte bune la învățătură, fapt care i-a făcut să intre fără emoții la licee de prestigiu din județ sau să aibă șanse foarte mari la facultăți unde concurența este acerbă. Este de lăudat reușita acestor copii care au învățat în primul rând să ierte, să nu se mai învinovățească pentru greșelile părinților, pentru faptul că au fost părăsiți, că i-au aruncat într-o lume necunoscută și prea aspră pentru sufletul lor sensibil, și să o ia de la capăt, cu ambiție, cu credință, cu ajutor din partea personalului Așezământului de copii „Sf. Ierarh Leontie” și să reclădească visuri.
Au reușit „prin străduință, perseverență și credință în Dumnezeu”
După șase ani de muncă, după cum ne-a spus maica Ecaterina, care este și psihologul așezământului, rezultatele muncii în echipă, de la cei ce i-au vegheat zi și noapte, până la profesorii care au răspuns chemării de a le da o mână de ajutor și de a-i pregăti, s-au văzut cu adevărat. „Toată echipa a crezut în acești copii. I-a încurajat să viseze și să-și atingă visurile, i-a îndrumat și, iată, rezultatele mulțumesc pe toată lumea”, ne-a spus maica Ecaterina.
Elevii care au terminat clasa a VIII-a au surprins personalul centrului prin deciziile pe care le-au luat în ceea ce privește opțiunile de viitor. Patru dintre elevi și-au ales licee vocaționale, s-au ambiționat, au învățat și au reușit. Marian Săcăleanu, absolvent al Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” din Rădăuți, „prin străduință, perseverență și credință în Dumnezeu” a reușit să promoveze examenele aferente intrării la Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc, colegiu de prestigiu, cu veche tradiție în domeniul studiilor militare. Un alt absolvent de gimnaziu a intrat la Seminarul Teologic Suceava și două eleve (talentate la pictură) au reușit să intre la Seminarul Teologic Neamț, specializarea Patrimoniu Cultural.
„Nu s-au lăsat mai prejos nici ceilalți absolvenți”, a mai adăugat maica Ecaterina, 2 elevi au intrat la Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, 2 elevi la Colegiul Tehnic Rădăuți, la specializări pe care și le-au ales singuri: științele naturii, filologie, electric, iar 5 elevi au optat pentru anumite meserii, în cadrul Școlii profesionale din Rădăuți. „13 copii în total, 6 ani de muncă împreună, exemplu de încredere unii în ceilalți, de ascultare, ambiție, voință și multă, multă muncă și rugăciune”, a completat psihologul așezământului.
Visează să devină medici, economiști, kinetoterapeuți
Pentru tinerii absolvenți de clasa a XII-a emoțiile încă nu au trecut. După rezultatele remarcabile obținute la bacalaureat, unii dintre absolvenți se pregătesc pentru admiterea la facultate. Laura Oroșanu a reușit să obținuă nota 9,76 la examenul de bacalaureat și se pregătește pentru admitere la Facultatea de Medicină. Alți 3 absolvenți, după rezultatele bune obținute la bacalaureat, au ales Facultatea de Științe Economice, Științele Educației și Kinetoterapie.
La Așezământul de copii „Sf. Ierarh Leontie” viețuiesc peste 120 de copii și tineri. Unii dintre copii abia acum încep să trăiască cu adevărat, să simtă iubirea aproapelui, să aibă cineva încredere în ei, să li se dea responsabilități și apoi să fie lăudați sau dojeniți pentru ceea ce au făcut, să fie considerați oameni, și nu „o marfă” de care să te desparți atunci când vrei să pleci în străinătate și nu ai cum să iei în bagaj și copilul.
Performanțe în sport
Nu trebuie să uităm nici rezultatele deosebite ale elevei Andreea Șpetco, în vârstă de 18 ani, de la Așezământul de copii „Sf. Ierarh Leontie” Rădăuți, care a adunat medalii și premii importante în canotaj, ca elevă a Complexului Sportiv Național Orșova. Canotajul a fost ținta spre care s-a îndreptat tânăra încă din anii copilăriei, dorință concretizată în anul 2014, când, încurajată de cei care veghează asupra îngrijirii și educării ei, a fost selectată și admisă la Complexul Sportiv Național Orșova. Odată devenit realitate, visul nu a încetat să crească, alimentându-se de la un an la altul cu rezultatele optime obținute la diverse concursuri de canotaj, organizate în țară și în străinătate. Anul acesta, în perioada 20-21 mai, Andreea a fost selectată pentru Campionatul European de Canotaj, reprezentând România la Campionatul de Canotaj pentru Juniori, organizat în Germania. În urma desfășurării concursului, România a obținut patru medalii de aur, două de argint și una de bronz, pentru întreg echipajul participant, dintre care echipajul de dublu vâsle feminin, avându-le ca participante pe Andreea Șpetco și Amalia Bucu, s-a clasat pe locul 11.
Expoziții de pictură
Elevii de la Așezământul „Sf. Ierarh Leontie” sunt și foarte talentați la pictură. De aceea, în luna mai a acestui an, în generoasa galerie din interiorul Așezământului de copii a avut loc cea de-a V-a ediție a expozițiilor anuale de pictură în acuarelă ale copiilor membri ai Atelierului de Pictură „Vasile Popescu” din cadrul instituției. Tema expoziției a fost „Tainele copilăriei” și a fost organizată de conducerea așezământului – director, părintele Iustin și maica Ecaterina – în parteneriat cu UAP Sucursala Mediaș, Cabinetul de Avocatură „Ioan Popescu” Brașov, Clubul Lions Rădăuți, Galeria CIRUS Mediaș și doctor în muzică Dan Arhire, Iași.
Cele 165 de picturi în acuarelă au fost expuse de 8 elevi: Vasilica Ureche, Bianca Elena Răileanu, Ana Onisimiuc, Gabriel Ursulean, Răzvan Alexandru Burlă, Andrei Baciu, Paraschiva Juganariu și Iulian Lucaci. O parte dintre copiii Așezământului „Sf. Ierarh Leontie” fac parte din trupa consolidată de Dan Arhire, doctor în muzică în cadrul Universității de Arte „George Enescu” Iași și profesor de chitară, omul care îi inițiază pe copii în tainele muzicii.
Vizita Preafericitului Părinte Daniel, la Așezământul de copii
În luna mai a acestui an, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Daniel, aflat pe meleagurile bucovinene cu prilejul Canonizării Sfinților Putneni, a vizitat și copiii de la Așezământul de la Rădăuți, ocazie cu care a sfințit și Cabinetul Stomatologic „Sf. Ierarh Nectarie”, înființat de Mănăstirea Bogdana prin bunăvoința și sprijinul Prinților Ștefan și Irina Sturdza, susținători temeinici ai instituției.
„Așteptarea Preafericirii Sale a răspândit emoții în rândul tuturor (de la copiii cu vârstă fragedă, până la cei care veghează la buna funcționare a Așezământului), fiind întâmpinat într-o atmosferă caldă și dăruindu-i un tablou din lucrările lor. Bucuria a fost exprimată de ambele părți, întrucât Părintele Patriarh i-a binecuvântat și le-a oferit daruri. Totodată, Preafericitul Părinte Daniel a conferit Prinților Ștefan și Irina Sturdza Ordinul Sf. Ioan Gură de Aur pentru lucrarea de susținere a Așezământului de la înființare până în prezent”, ne-au mai spus reprezentanții așezământului social.
„Căsuța cu zorele”
Un alt proiect care a „înflorit” frumos la Așezământul de copii „Sf. Ierarh Leontie” este inaugurarea „Căsuței cu zorele”, în iulie 2016, un spațiu recreativ și de învățare experiențială, construită de voluntarii din Ciumârna, pe terenul de joacă din incinta instituției. Lucrările au fost desfășurate pe parcursul a două luni, interval în care copiii așezământului au fost implicați în activitate, împreună cu voluntarii. Căsuța care le înfățișează copiilor frânturi din tradiția bucovineană și din cultura românească și, cu deosebire, o lucrare de responsabilitate socială este creația Asociației Proiect Pro Europa, președinte fondator pr. Dan Ceredeev, care, împreună cu soția sa, profesoara Daniela Ceredeev, a antrenat echipa de voluntari care au realizat spațiul recreativ pentru copii. Proiectul a fost cofinanțat de Fundația pentru Parteneriat și MOL România, prin Programul Spații Verzi Urbane – 2016, Asociația Proiect Pro Europa și Așezământul de copii „Sf. Ierarh Leontie”.
„Locul în care se vindecă răni care poate nu vor fi închise niciodată”
Maica Ecaterina ne-a mai spus, la fel ca și acum 5 ani, în 2012, când am avut bucuria de a o cunoaște și de a descoperi, cu emoție, „universul copiilor de la Rădăuți”, că toți elevii sunt antrenați în activități extrașcolare, excursii, cercuri de desen, pictură, calculatoare, sport, muzică. „Avem copii foarte buni la învățătură, copii premianți, copii care au fost aleși șefi de clasă. Noi mergem la ședințele cu părinții, la serbările copiilor, le asigurăm tot materialul didactic ce li se cere la școală. Lumea nu trebuie să facă diferență între un copil de la așezământul nostru și un alt copil din comunitate. Sunt egali. Au aceleași drepturi și obligații la școală și trebuie priviți și apreciați corect, după valoarea lor”, a completat maica Ecaterina. Nu are nimeni dreptul să „ucidă” visul unor copiii care, deși nu au familia aproape și sunt ajutați să crească de Biserică, își doresc să ajungă pe podium, să devină medici, pentru că iubesc copiii și vor să-i ajute, să devină regizori, actori sau arhitecți. Este dreptul lor să viseze și obligația noastră să-i sprijinim și să-i respectăm. Pentru acești copii și adolescenți, Așezământul „Sf. Ierarh Leontie” este acasă, „locul în care au îndrăznit să-și pună visurile în aplicare, locul în care se vindecă răni care poate nu vor fi închise niciodată”. Copiii sunt răsplătiți pentru rezultatele deosebite la învățătură cu excursii la mare, la munte, dar mai ales cu multă dragoste, pentru că o merită din plin.









