„Obcina literară”, revista Muzeului Rural „EMILIANUS” din Horodnic de Sus, care apare la Editura Flondor din Rădăuți și se distribuie gratuit ca minunat dar cultural în perimetrul bucovinean, își continuă parcursul revuistic prin editarea și tipărirea celui de-al cincilea număr (lunile aprilie-mai-iunie 2011) îndemnându-ne s-o deschidem când privim macii stacojii de pe coperta I, copertă care reproduce un tablou semnat de Tatiana Căruntu Nicolaiciuc.
Publicația, care apare cu susținere financiară exclusiv privată, este coordonată de Emil Ianuș – director, Ion Prelipcean – redactor-șef, și Gheorghe Dolinski – secretar.
Alături de aceștia, dar și de ceilalți membri ai colectivului de redacție (Constantin Georgescu, Mihai Mateiciuc, Vichentie Nicolaiciuc, Mihai Pânzaru, Dorel Tarasiuc) și de câțiva colaboratori permanenți (Denisa Burlică, Luca Bejenaru, Marcela Larionescu, Maria Popescu, Tiberiu Cosovan), semnează texte în acest număr Elisabeta Prelipcean, Ioana Andreea-Pânzar, Radu Vizitiu, Petru Bejinariu, Daniel Hrenciuc, Ionela-Loredana Cocervan și ne oferă pagini de versuri poeții Gabriela Savitsky, Constantin Georgescu, Mihai Mateiciuc, Cristina Andrișan, Traian Rei, Oltea Lungoci și Dumitru Parasca.
De la marcarea centenarului nașterii scriitorului horodnicean E.Ar. Zaharia, la jubileul aniversar al poetului Ion Cozmei, de la recenzia cărții-document „Întâmplări adevărate din anii de prigoană” a lui Ion Prelipcean, la documentele din dosarele de securitate ale generalului Aurel Racovitză, sau de la portretul profesorului, prozatorului și germanistului Emanuel Grigorovitza, la primul Congres Antialcoolic din România – care s-a desfășurat la Cernăuți în toamna anului 1927, revista ne oferă tot atâtea punți spre cunoaștere și subiecte de reflecție.