– Pregătirile pentru sărbătorile iernii vor costa aproape 5 miliarde de lei vechi
Zecile de mii de suceveni care vor dori să sărbătorească trecerea dintre ani în centrul municipiului vor avea parte de un Revelion occidental, cu trupe internaționale de renume, dar și cu cunoscute formații și interpreți autohtoni, toate condimentate cu jocuri de lumini și artificii.
Principala atracție a Revelionului, pentru tineri, va fi cu siguranță prezența trupelor Pachanga și The Underdog Project, ale căror melodii sunt în vogă și sunt difuzate zilnic în discoteci și la radiourile din întreaga lume.
Pachanga este una din cele mai apreciate formații de reggaeton, cu melodii celebre, precum “Loco” și “Close to you”, în vreme ce canadienii de la The Underdog Project, o trupă foarte cunoscută de “Funky urban R & B” se vor face auziți cu cele mai cunoscute melodii care le aparțin – “Saturday Night”, „Summer Jam”, „Winter Jam”, „Remember”, „Girls of Summer” și
„Unbelievable”.
Deși nu este nimic sigur încă, pe scena din fața Casei de Cultură Suceava ar putea fi prezenta și cunoscuta formație Culture Beat.
Pregătiri de miliarde
De la petrecerea în aer liber nu va lipsi muzica românească, reprezentată atât prin cunoscuți și îndrăgiți interpreți de muzică populară, precum Sofia Vicoveanca și Margareta Clipa, dar și formații de muzică ușoară, precum Vița de Vie și Radu de la fosta formație O-zone.
Primarul Sucevei, Ion Lungu, a precizat că bugetul alocat pregătirilor sărbătorilor iernii este de aproximativ 5 miliarde de lei vechi, din care 2 miliarde reprezintă costurile ornamentelor luminoase stradale, a celor din brazii de Crăciun, precum și amenajarea Orășelelor Copiilor.
Costurile concertelor de Revelion se vor ridica la aproximativ 20.000 de euro, dar, după cum declară primarul Sucevei, acestea ar fi fost cu mult mai mari, dacă programul nu ar fi fost achiziționat la pachet, împreună cu municipiul Iași.
„Cererea e foarte mare în această perioadă de sărbători, iar trupele autohtone cer prețuri astronomice. În aceste condiții am reușit să aducem la Suceava și la Iași trupe de renume internațional, care au mare priză la publicul tânăr, dar nici cei care iubesc muzica populară ori muzica ușoară românească nu vor fi dezamăgiți”, a precizat Ion Lungu.
Practic, sucevenii vor avea parte de un revelion după modelul occidental, cu discoteci în aer liber, cu formații cunoscute și apreciate, cu jocuri de lumini și sonorizare digitală, ecrane laterale și nelipsitele focuri de artificii.





