Mai mult de jumătate dintre jucătorii din lotul echipei UTA intenționează să-și caute alte formații, în cazul în care echipa din Arad va retrograda la finalul acestui sezon, transmite corespondentul MEDIAFAX.
În acest moment, 11 fotbaliști se află la final de contract cu UTA și nu sunt dispuși să își prelungească înțelegerile, dacă echipa din Arad va evolua sezonul viitor în Liga a II-a. Dintre aceștia, trei jucători, portarul Daniel Tudor și fundașii Ionuț Bălan și Nikola Vasilijevici, au anunțat că nu mai vor să continue la echipa arădeană.
Alți cinci jucători evoluează sub formă de împrumut la UTA și vor reveni la echipele de care aparțin. Amoreirinha, Pedro Oliveira și Radu Mărginean se vor întoarce la CFR Cluj, Daniel Oprița la Dinamo, iar Robert Iacob va reveni la Liberty Salonta.
Situația lui Alexandru Bălțoi, jucătorul lui Dinamo împrumutat pentru cinci ani la UTA, este una specială. De achiziționarea atacantului este interesată Poli Știința Timișoara, iar negocierile pentru transferul său la echipa antrenată de Dusan Uhrin Jr vor fi purtate în trei. Aduși în iarnă, Raul Marincău și nigerianul Ike Ybeh au semnat doar pe patru luni cu formația arădeană.
Dintre jucătorii care mai sunt în lot, Florin Hidișan și Ioan Hora sunt doriți de FC Vaslui, iar Dorel Zaharia are o clauză de reziliere a contractului de 150.000 de euro.
Nici jucătorii împrumutați de UTA nu vor reveni sezonul viitor la Arad. Antrenorul echipei Unirea Urziceni, Dan Petrescu, este mulțumit de randamentul atacantului Cristian Dănălache și ar dori transferul său definitiv. „Dănălache are clauză de cumpărare de 200.000 de euro, pe care cei din Urziceni au posibilitatea să o achite până în luna iunie”, a declarat directorul de imagine al clubului arădean, Marius Mitran.