AMIGDALITĂ
– Dacă v-ați îmbolnăvit de amigdalită și vă sînt contraindicate antibioticele, încercați o metodă simplă. Luați 2 cănițe în care turnați apă – în una apă fierbinte, în cealaltă apă cît se poate de rece (eventual răcita în congelator). Puneți cănițele pe masă, cea cu apă rece în partea unde vă doare cel mai tare și cufundați degetul mare de la mâna corespunzătoare în apă. Al doilea deget cufundați-l în cănița cu apă fierbinte. Țineți degetele 5-6 minute în apă, iar după aceea culcați-vă în pat și înveliți-vă cu o plapumă groasă.
– Gargara cu o lingură de miere de albine dizolvată în 200 g apă clocotită.
– Se suge câte o felie de lămâie din oră în oră.
– Amestecați cantități egale de miere de albine cu ceapă rasă și mere rase. Mâncați câte 2-3 lingurițe de amestec de 3 ori pe zi.
– Înainte de culcare mâncați o linguriță de miere amestecată cu
piper negru. Aplicați pe amigdale bani de arama (cupru). Dimineața gâtul se spală, banii se curăță. – Amigdalele se încălzesc și cu două ouă fierte, sau cu ceapă coaptă în staniol.
TUBERCULOZA
– Contra tuberculozei: 1 pahar de miere de albine, 50 g vin roșu, 2 pahare untură de porc, un cățel de usturoi pisat se amestecă împreună. Se adaugă 2 nucșoare măcinate praf. Se împarte în 14 porții ca să ajungă pe 2 săptămâni. După 5 zile de folosire se adaugă în amestecul rămas încă 1 1/2 nucșoară măcinată. Peste încă 5 zile se adaugă 1/2 nucșoară. După ce se termină amestecul se face o pauză de 2 săptămâni. Se repeta tratamentul de 3 ori.
– Altă rețetă contra tuberculozei: 5 ouă la care se separă gălbenușurile de albușuri se bat separat, apoi se amestecă și se bat împreuna. Într-un vas smălțuit se pun 1,2 kg zahăr, 5oo ml frișcă, 200 g cacao, 200 g miere de tei, 200 g ovăz mărunțit, se adaugă ouăle, se amestecă totul. Se topesc 200 g untură de osânză de porc cu 200 g unt proaspăt. Se adaugă topitură la amestecul de dinainte și se amestecă bine. Când totul se va răci se pune într-un borcan de sticlă, se astupă bine și se păstrează în congelator ca să nu se strice. Se pune câte o lingură la un pahar de lapte fierbinte sau ceai de 4-5 ori pe zi.
– Dacă bolnavul de tuberculoză cu hemoptizie are tuse cu eliminare de sânge, trebuie să mănânce gutuie fiartă, dată prin răzătoare iar în loc de ceai sa bea infuzie din flori de creasta cocoșului sălbatic sau de casă.
– Din rășina de pin și zahăr formați, rostogolind, biluțe mici și înghițiți-le ca pe pastile.
– 1 pahar de ovăz nedecorticat, bine spălat se amestecă cu 6 pahare de lapte. Se ține în cuptor la foc mic, timp de câteva ore, până rămân 3 pahare de lichid. Se bea de trei ori pe zi câte 1 pahar cu 30 minute înainte de masă, timp de 1 lună.
ASTM BRONȘIC
– Se toarnă apă clocotită peste 40 de bucăți de arpagic, se acoperă și se lasă până când ceapa se înmoaie. Apa se aruncă. Arpagicul se fierbe înăbușit în 1/2 litru de ulei de măsline, apoi se zdrobește ca piureul. Se bea dimineața și seara câte o lingură.
– Peste 40 frunze de podbal uscate se toarnă 1 litru de vodcă sau rachiu și se lasă 24 ore. Tratamentul se face astfel: în prima seară se aplică o frunză pe spate între omoplați; a doua seara se aplică o frunză
pe piept. Se reia ciclul acesta până la terminarea frunzelor.
– Într-un termos se pune o lingură de semințe pisate de mărar și un pahar de lapte fiert și se lasă timp de 12 ore. Se bea dimineața pe nemâncate și seara înainte de culcare, cu o lingură de miere de albine, timp de 5 luni.
– Într-o cratiță de 1,5 litri se toarnă 1,5 pahare de lapte proaspăt, se fierbe, se adaugă propolis cît 2 gămălii de chibrit. Laptele se fierbe la foc foarte mic. Cratița se acoperă cu o pâlnie mare cu vârful în sus. Pe vârf se montează un furtun de cauciuc prin care se inhalează aburii de lapte cu propolis timp de 5-10 minute. Vârful tubului se acoperă cu tifon ca să nu vă frigeți buzele. După terminarea procedeului cratița se ia de pe foc, se răcește și se pune în frigider. A doua zi în cratiță se adaugă 1/2 pahar de lapte proaspăt și aceeași cantitate de propolis ca prima dată. Se repetă procedura timp de 7 zile, adăugând de fiecare dată lapte și propolis, apoi se varsă laptele și se reia cu lapte proaspăt. După 20 zile de Tratament se fac 10 zile pauză, și se repetă de încă două ori. Expirația pe timpul inhalației se face numai pe nas. Tratamentul se face seara înainte de culcare. Pentru bronșită sînt de ajuns 20 zile de
inhalație.
– Bronșita cu componente astmatice: se amestecă 1 sticlă de coniac bun, 1 pahar de suc din lămâi proaspete, 1 pahar de zahăr. Se consumă câte 1 lingură de 3 ori pe zi cu 30 minute înainte de masă. Copiilor li se dă o linguriță. Se bea câte o lingură la fiecare 2 ore până când ceaiul se va termina.
– Dacă suferiți de astm bronșic, amestecați 250 g de cafea , măcinată cu 0,5 kg miere. Mâncați amestecul câte 1/2 – 1 linguriță
înainte de masă, timp de 3 săptămâni. Dacă starea sănătății se îmbunătățește, repetați tratamentul. Amestecul se ține la întuneric.
– O altă rețetă pentru astm. Se amestecă 0,5 kg miere de albine, 100 g unt, 70 g hrean (rădăcină) dată prin răzătoarea mică și 70 g usturoi pisat. Luați câte o lingură cu 1 oră înainte de masă, timp de 2 luni.
Acest articol a fost preluat de pe www.boli-medicina.com