Măsura introducerii Formularului 088 prin Ordinul 3841/2015 al Agenției Naționale de Administrație Fiscală a generat mari dificultăți în procedura înregistrării sau reînregistrării în scopuri de TVA a agenților economici. La solicitarea reprezentanților filialei Bucovina a Uniunii Generale a Industriașilor din România-UGIR, problema a fost abordată în ședința de marți a Comisiei de Dialog Social de pe lângă Instituția Prefectului. Conform unui comunicat al Prefecturii, ”potrivit notei de fundamentare, Formularul 088 implică efectuarea unei analize de risc care presupune aplicarea, în mod automat, a unui set de indicatori/criterii de risc, fără a exista transparență în evaluarea gradului de risc al acestora. Inițial, Formularul 088 cuprindea 20 de întrebări, în prezent acestea fiind reduse la un număr de 12. Cu toate acestea, formularul nu a reușit să înlăture neajunsurile inițiale: nu se precizează dacă fiecare întrebare are aceeași pondere/ punctaj și nici baremurile pentru risc minim, mediu sau maxim etc.”.
Reprezentanții UGIR Suceava au subliniat că, prin dialog cu factorii decizionali, se dorește identificarea și promovarea unor măsuri care să ducă la simplificarea procedurilor și, implicit, la crearea unui mediu de afaceri predictibil, printr-o mai mare transparență și informare a tuturor agenților economici cu privire la metodologia de aplicare a legislației în vigoare. La finalul ședinței s-a decis ca o nouă întâlnire să aibă loc pe 18 octombrie, cu participarea reprezentanților regionali ai instituțiilor direct răspunzătoare de aplicarea formularului 088.
Alături de reprezentanții Prefecturii, la reuniunea Comisiei de Dialog Social au participat președintele Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, vicepreședintele CJ Viorel Seredenciuc, reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de Muncă, ai Administrației Finanțelor Publice, agenți economici, experți contabili, precum și președintele și vicepreședintele filialei UGIR, Ovidiu Ilisei și, respectiv, Filip Șerban.
Nemulțumiri
Reprezentanții UGIR Suceava reclamă dificultăți în procedura înregistrării în scopuri de TVA a firmelor
