Ar fi împlinit...

Remember Mihai Ungurașu



Mihai Ungurașu ar fi împlinit astăzi vârsta de 56 de ani
Mihai Ungurașu ar fi împlinit astăzi vârsta de 56 de ani

Mihai Ungurașu, patronul REMCET GROUP SA, care s-a stins la sfârșitul lunii decembrie 2009 în urma unui infarct miocardic, ar fi împlinit astăzi vârsta de 56 de ani.
Atunci când Monitorul de Suceava a anunțat dispariția acestuia, s-au găsit câțiva comentatori pe forum care se întrebau cine-o mai fi fost și Mihai Ungurașu, pentru că ei aud pentru prima oară despre el.
Cum nu era momentul potrivit pentru un răspuns, mi-am propus s-o fac ceva mai târziu și astăzi se cuvine să ne amintim de Mihai Ungurașu.
„Să-i respecți pe cei care trudesc pentru tine”
Eram leat cu el și nu vreau să uzez de amintirile mele ca să nu creez cadrul unor comentarii identice, așa că, pentru conturarea profilului său, voi face apel la portretul pe care i l-a creionat Ion Drăgușanul într-un volum apărut cu câțiva ani în urmă cu titlul “Acolo unde îmi adăpostesc prietenii”.
Mihai Ungurașu, care a venit la Suceava în 1990 de pe șantierul Centralei Nucleare de la Cernavodă (unde coordonase brigada de Montaj Nuclear, după experiențe și stagii de șantier la Onești și Galați), s-a călăuzit după poruncile satului din care-a plecat (Solonț, dincolo de Moinești): „Să nu furi, să muncești cu mare responsabilitate, să te abții de la vicii și să-i respecți pe cei care trudesc pentru tine”.
Ca om de afaceri, așa cum i-a consemnat spusele Ion Drăgușanul, „Mihai Ungurașu și-a impus un regulament propriu de conduită în care, în baza acestei responsabilități asumate, principala obligație a celui ce câștigă este plata, la timp, a impozitelor către stat, pentru că din impozitele astea se formează pensiile: «N-aș putea să mă fac părtaș la umilirea părinților mei, care au muncit o viață și care nu și-ar primi pensiile la timp pentru că feciorul lor nu-și achită datoriile la timp»”.
Nu a suportat niciodată măștile
Așa cum îi tușează profilul Ion Drăgușanul, „Mihai Ungurașu n-a suportat niciodată măștile; era mulțumit cu ceea ce îi arăta oglinda, adică un chip veșnic zâmbitor și un suflet care așteaptă la bariera zâmbetului să șuguiască onest, adică să rostească fără patimă deșartă adevăruri grave”.
Fie că vorbim despre acel Mihai Ungurașu care a pornit cu curaj REMCET GROUP SA (cu cei 600.000 lei câștigați din închiderea balcoanelor), ni-l reamintim în calitatea lui de pitoresc consilier județean, de prieten și susținător al artiștilor sau de președinte al Filialei Suceava a Uniunii Generale a Industriașilor din România (UGIR), fie de cel care a lansat cotidianul nonconformist „Ora Sucevei”, sau de cel care a deschis localul „La Mișu”, păstrăm amintirea unui om dinamic, plin de viață, sigur de sine, săritor la nevoie, spiritual și surprinzător prin acțiuni.



Recomandări

„Abuz în serviciu” semnalat la DNA Suceava de consilierul local Mihai Crăciun în privința lucrărilor din Parcul Șipote

Foștii deținuți politici acuză Statul Român de „acte samavolnice” împotriva persoanelor persecutate în perioada comunistă

Foștii deținuți politici acuză Statul Român de „acte samavolnice” împotriva persoanelor persecutate în perioada comunistă
Foștii deținuți politici acuză Statul Român de „acte samavolnice” împotriva persoanelor persecutate în perioada comunistă

Șantierul nepăsării din centrul municipiului Suceava. Zeci de oameni afectați de un constructor neserios și neplătit

Șantierul nepăsării din centrul municipiului Suceava. Zeci de oameni afectați de un constructor neserios și neplătit
Șantierul nepăsării din centrul municipiului Suceava. Zeci de oameni afectați de un constructor neserios și neplătit