Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, disputat duminică și câștigat de finlandezul Heikki Kovalainen a fost urmărit de un număr record de spectatori, 250.000, a anunțat purtătorul de cuvânt al Guvernului maghiar, informează AFP.
A 11-a etapă a Marelui Circ, cursa de pe circuitul de la Hungaroring „a bătut toate recordurile de afluență, cu un sfert de milion de spectatori, cu 10, 15 la sută mai mult decât anul trecut”, a spus David Daroczi, purtătorul de cuvânt al Guvernului.
Încasările s-au ridicat la 2,5 milliarde de forinți (11 milioane de euro), o sumă care acoperă „practic” licența anuală a cursei.
Situat la aproximativ 20 de kilometri de centrul Budapestei, circuitul de la Hungaroring, care a găzduit primul Mare Premiu în 1986, oferă spectatorilor posibilitatea să urmărească cel puțin 80 la sută din cursă.
Campionatul Mondial de Formula 1, al cărui lider în acest moment este britanicul Lewis Hamilton, se va relua cu a 12-a rundă, Marele Premiu al Spaniei, programată în 24 august.




