În special în cazul adolescenților, școala ar trebui să înceapă mai târziu – la 8.30 sau chiar mai târziu, spun specialiștii din cadrul American Academy of Pediatrics. Această măsură ar putea atenua lipsa de somn de care suferă mulți adolescenți și care este corelată cu probleme de sănătate, note proaste, accidente de mașină și alte probleme.
Adolescenții sunt tot mai mult afectați de lipsa cronică de somn, devenită o adevărată „ epidemie”.
În SUA, în peste 40% dintre liceele de stat orele încep înainte de 8.00. (În România, de asemenea, pentru cei care învață în „schimbul întâi”, programul începe de obicei la 8.00, dar există și școli în care orele încep la 7.30)
Printre pericolele legate de lipsa de somn la adolescenți se numără riscul mai mare de depresie, de sinucidere, de obezitate; rezultate proaste la școală și accidente de mașină din cauza somnolenței la volan.
Recomandarea specialiștilor americani, publicată în jurnalul Pediatrics, arată că începerea cursurilor la o oră mai târzie i-ar ajuta pe elevi să doarmă ceva mai mult și le-ar îmbunătăți motivația și dispoziția.
În SUA, mulți directori de școli susțin ideea, în teorie, dar amână punerea ei în aplicare din cauza unor dificultăți practice, precum diferențe în orarul autobuzelor școlare pentru liceeni și pentru copiii mai mici sau programul de antrenamente sportive de după ore, care ar trebui modificat.
Dar autorii recomandărilor spun că schimbarea ar avea un efect pozitiv considerabil asupra elevilor și speră ca, prin publicarea recomandărilor, să vină în ajutorul părinților care ar dori o schimbare în orarul școlar; aceștia se vor putea prevala acum de o opinie autorizată.
Sursa: Fox News – descopera.ro