Întârziere

Reabilitarea termică a clădirilor, sistată din cauza gerului



Temperaturile extrem de scăzute din ultima săptămână pun bețe în roate nu doar lucrărilor din proiectul ISPA, ci și celor de reabilitare termică a clădirilor.
Șeful municipalității sucevene, Ion Lungu, a avut ieri o ședință cu reprezentanții firmelor de construcții care au câștigat anul trecut, la licitație, lucrările de reabilitare termică a 16 blocuri.
Aceștia au declarat că, deși la începutul lunii martie au reluat lucrările de anvelopare termică, din cauza gerului și ninsorilor au fost nevoiți să sisteze tot.
Firmele de construcții s-au angajat să reia lucrările imediat ce vremea le va fi favorabilă, mulți sperând ca acest lucru să se întâmple din 15 martie.
Primarul Sucevei a fost de acord că lucrările respective nu pot fi făcute pe orice vreme, mai ales că există riscul ca întreaga lucrare să fie afectată de vremea nefavorabilă, dar le-a cerut ca această pauză să nu afecteze termenul limită de finalizare a anvelopării termice.
“Nu vreau ca această pauză, forțată de vreme, să însemne și o abatere de la graficul de finalizare, respectiv 30 aprilie pentru două dintre imobilele în lucru și ajunul Paștelui pentru celelalte 12 blocuri nefinalizate”, le-a spus Lungu constructorilor.
Acesta a adăugat că întârzierea finalizării lucrărilor de reabilitare termică ar putea lăsa fără finanțare alte 15 blocuri care ar urma să intre în acest program național în cursul acestui an, pentru că municipalitatea nu poate solicita noi fonduri până când nu recepționează toate blocurile pentru care Guvernul a alocat 50% din fondurile necesare.
În cadrul acestui program, 30% din fondurile necesare pentru anveloparea termică a blocului sunt asigurate din bugetul primăriei, în vreme ce locatarii plătesc doar 20% din valoarea lucrărilor efectuate.