Raț: Credem în victorie la meciul cu Franța



Răzvan Raț: „Victoria este singurul rezultat care ne ține în cursa de calificare". Foto: radurestivan.ro
Răzvan Raț: „Victoria este singurul rezultat care ne ține în cursa de calificare". Foto: radurestivan.ro

Fundașul stânga al echipei naționale a României, Răzvan Raț, a declarat, ieri, într-o conferință de presă, că el și coechipierii săi cred într-o victorie în meciul cu Franța, aceasta fiind singura posibilitate a elevilor pregătiți de Victor Pițurcă de a rămâne în cursa de calificare la Euro-2012.
„Suntem pregătiți. Am avut câteva zile la dispoziție să analizăm naționala Franței. Credem în victorie, dacă nu facem asta și intrăm în teren cu cel mai mic gând că Franța ne va putea bate, atunci sigur vom pierde. Victoria este singurul rezultat care ne ține în cursa de calificare”, a spus Raț.
Raț este impresionat de tehnica jucătorilor francezi Karim Benzema, Samir Nasri și Franck Ribery. „E clar că mâine România nu se poate apăra. Vom juca de la egal la egal cu Franța, chiar dacă teoretic ei sunt mai puternici decât noi. Ne-au impresionat calitățile individuale ale jucătorilor Benzema, Ribery, Nasri. Au și ei deficiențele lor pe axul central, nu au cei mai buni fundași centrali la dispoziție și pot fi surprinși”, a explicat românul.
Fundașul stânga încearcă să le inspire încredere jucătorilor mai tineri din lotul naționalei României. „Suntem fotbaliști cu toții și încerc să le inspir jucătorilor tineri încredere pentru că am o experiență mai mare. Trebuie să-i aduc la același nivel mental cu al meu”, a mai spus el.
Răzvan Raț speră ca gazonul de pe Arena Națională să se prezinte în condiții mai bune la ora meciului cu Franța. „Sperăm să se mai remedieze pe cât posibil. Problemele sunt sub gazon. Trebuie bătătorit mai bine și sper să bage un tăvălug mai mare”, a adăugat Raț.
La conferința de presă a echipei naționale a României a fost prezentată mingea personalizată cu care se va disputa partida dintre România și Franța, din cadrul preliminariilor pentru Campionatul European. Pe mingea de culoare gri se regăsesc steagurile celor două țări și sunt inscripționate numele țărilor, locul de disputare și data meciului.