Registrul Auto Român (RAR) abia mai face față avalanșei de cereri venite din partea sucevenilor care doresc să-și cumpere o mașină second-hand adusă din străinătate.
Acest lucru s-a întâmplat datorită faptului că Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 9/2013, ce reglementează timbrul de mediu pentru autovehicule, va fi abrogată, la data de 1 februarie 2017, de Legea nr. 1/2017. Asta înseamnă că începând de miercurea viitoare, proprietarii de mașini nu vor mai fi nevoiți să achite timbrul, această taxă de mediu urmând să dispară definitiv din legislație.
Fostul Guvern a dorit ca timbrul de mediu să fie înlocuit cu o altă taxă, însă Parlamentul a ales să nu facă acest lucru. De asemenea, s-a mai stabilit că persoanele care au achitat deja timbrul de mediu își vor primi banii înapoi. Asta înseamnă că restituirea timbrului de mediu va fi posibilă doar în instanță.
Potrivit reprezentanților RAR Suceava, din momentul în care a devenit o certitudine că taxa de timbru de mediu dispare, numărul celor care s-au programat pentru a efectua inspecția tehnică a autovehiculelor pur și simplu a explodat. Ieri, programările erau deja complete pentru următoarele 30 de zile, adică inclusiv pe 23 februarie.
Nimeni nu știe unde se va opri acest aflux nebun, mai ales că în decurs de numai patru ore s-au înregistrat 120 de programări.
Pentru a face față avalanșei de cereri, angajații RAR Suceava vor recurge cel mai probabil la lungirea programului de lucru. Acest lucru se va întâmpla de săptămâna viitoare, iar programul va fi până la ora 20.00.
În scurt timp, cozile se vor muta la Serviciul de Înmatriculări
Odată procesate datele privind starea tehnică a vehiculelor de către angajații RAR, cozile se vor muta la ghișeele Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Suceava. Șeful acestei instituții, comisarul-șef Florin Chiaptanaru, se așteaptă la o creștere importantă.
„Dacă până acum într-o lună normală media înmatriculărilor era de 1.500-2.000 de autovehicule, mă aștept ca aceste cifre să crească semnificativ, poate chiar să se dubleze. Când spun asta mă gândesc și la faptul că în decembrie, spre exemplu, din momentul în care s-a vehiculat că taxa de timbru de mediu dispare, numărul mașinilor înmatriculate definitiv a fost mult mai scăzut decât de obicei. Probabil, cei care își doresc să achiziționeze o mașină au așteptat să vadă exact ce se întâmplă cu taxa”, a arătat comisarul-șef Florin Chiaptanaru.
De exemplu, sucevenii care doreau să-și cumpere un VW Polo, cu o capacitate cilindrică de 1390 cmc, emisii 154 CO2 și Euro 3, fabricat în 2004, plăteau până acum între 905 – 1.243 de euro, în timp ce pentru un Ford Focus cu o capacitate de 1.560 cmc, emisii 127 CO2 și Euro 4, fabricat în 2006, taxa ce trebuia achitată era între 383 – 440 de euro.
APIA crede că drumurile se vor umple de „rable”
Dacă pentru oamenii cu venituri mici eliminarea taxei de timbru de mediu este o veste excelentă, reprezentanții Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA) o consideră total inoportună.
„Eliminarea taxei de timbru de mediu va duce la creșterea poluării din marile orașe (confirmată de procedura de pre-infringement în care se află România pentru nerespectarea cerințelor legislației comunitare în privința calității aerului), precum și la deteriorarea nivelului de siguranță în trafic (unde România ocupă un dramatic loc doi în UE în ceea ce privește numărul de victime ale accidentelor rutiere)”, consideră reprezentanții APIA.
În plus, se consideră că importul masiv de mașini second-hand va duce la scăderea activității producătorilor și importatorilor autorizați de automobile, cu impact direct extrem de negativ asupra numărului de locuri de muncă și asupra încasărilor la Bugetul de Stat.
În opinia reprezentanților APIA, eliminarea taxei va duce la o scădere a vânzărilor de mașini noi cu circa 30%, precum și la o reducere cu 20-25% a numărului de companii cu activități de distribuție auto sau la scăderea numărului de angajați din sector cu circa 15.000 de persoane. Totodată, mașinile vechi importate ca rezultat al acestui demers vor duce lipsă de sisteme de siguranță activă și pasivă, având un impact negativ asupra siguranței în trafic.