Ramona Mănescu a depus, luni, jurământului de învestitură în funcția de ministru al Transporturilor, într-o ceremonie organizată la Palatul Cotroceni, la care au luat parte președinții Senatului și Camerei Deputaților și membri ai Guvernului.
La ceremonie nu a fost prezent premierul Victor Ponta, care, potrivit programului anunțat de Guvern, la ora 15.00 urma să plece către Republica Moldova, unde face o vizită în perioada 26-27 august.
La evenimentul de la Palatul Cotroceni au fost prezenți vicepremierul Gabriel Oprea, ministrul Economiei, ministrul de Interne, Radu Stroe, ministrul pentru Buget, Liviu Voinea, ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu, ministrul Mediului, Rovana Plumb, ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, ministrul pentru Păduri, Lucia Varga, ministrul pentru relația cu Parlamentul, Mihai Voicu.
De asemenea, au fost prezenți consilierii prezidențiali Cristian Diaconescu, Iulian Chifu, Iulian Fota, Bogdan Drăgoi, Gabriel Berca, Bogdan Mănoiu, Claudiu Constantin Dinu.
Președintele Traian Băsescu a semnat, luni, decretul pentru numirea Ramonei Mănescu în funcția de ministru al Transporturilor, după ce premierul Victor Ponta i-a transmis luni dimineață propunerea în acest sens.
Ramona Mănescu a avut o discuție cu premierul Victor Ponta, luni, la Palatul Victoria.
Europarlamentarul Ramona Mănescu și deputatul Nini Săpunaru au fost cele două nominalizări pentru Ministerul Transporturilor înaintate premierului Victor Ponta, în urma votului de duminică din BPN al PNL.
Ramona Mănescu, născută la 6 decembrie 1972, este de formație jurist și europarlamentar din 2007. Ea este membră a grupului ALDE din Parlamentul European, fiind coordonator în Comisia pentru Dezvoltare Regională și membru în Comisia pentru Ocuparea Forței de Muncă și Afaceri Sociale. De asemenea, face parte din delegațiile Parlamentului Eurpean pentru relațiile cu Peninsula Arabică și Japonia.
Membră PNL din 1990
Ramona Mănescu este membră a Partidului Național Liberal din anul 1990.
Potrivit declarației de avere, noul ministru al Transporturilor deține împreună cu soțul său, primarul Sectorului 6, Rareș Mănescu, o casă de locuit în Bragadiru (Ilfov) de 140 de metri pătrați, precum și un teren de 990 de metri pătrați în aceeași localitate.
Soții Mănescu mai au un apartament cumpărat în 2009 în Predeal, cu o suprafață de 114 metri pătrați. Ei mai dețin două autoturisme Audi și un autoturism Ford, dar nu precizează să dețină bijuterii sau metale prețioase de peste 5000 de euro sau conturi bancare.
Ramona Mănescu menționează în declarația de avere că a contractat un credit de 48.000 de euro scadent în decembrie 2013.
Anul trecut, noul ministru al Transporturilor înregistra venituri în calitate de europarlamentar de 74.408 euro, în vreme ce soțul său a obținut ca primar 26.980 de lei, care s-au adăugat la cei 12.310 de lei din activitatea de consilier economic.
La secțiunea „alte venituri”, cei doi soți menționează că au obținut 99.000 de lei din răscumpărarea unor polițe de viață și 1.000 de euro din vânzarea unui moped.